Jak układać kasetony sufitowe?

Jak układać kasetony sufitowe?

Kasetony to jedne z najpopularniejszych i najefektowniejszych sposobów na dekorację sufitową. Sprawdzą się one zwłaszcza w przypadku krzywych i niestarannie wykończonych sufitów. Najpopularniejszą formą kasetonów są produkty wykonane ze styropianu. Jak je nałożyć, by służyły one swoim właścicielom przez lata?

Jak przygotować powierzchnię sufitu pod kasetony?

Kasetony sufitowe nakłada się wyłącznie na odpowiednio przygotowaną powierzchnię. Należy ją oczyścić z wszelakiego rodzaju farb, nierówności a nawet pozostałości kleju (jeśli poprzednie kasetony zostały zerwane). Powierzchnia sufitu nie musi być w tym celu wyrównywana. Zaletą kasetonów sufitowych jest ich wysoka sztywność, dzięki czemu skutecznie zamaskują one wszelkie nierówności.

Przed przystąpieniem do pracy należy wytyczyć środek sufitu, od którego rozpocznie się nakładanie kasetonów. W tym celu najlepiej wytyczyć dwie prostopadłe linie, od których rozpocznie się nakładanie płyt. Owszem, jest to metoda dość kosztowna (kasetony sufitowe są wtedy przycinane), ale gwarantuje ona najlepszy efekt wizualny.

Jak przykleić kasetony?

Kasetony na sufit przykleja się dokładnie tak samo, jak np. kasetony ścienne. Pracę należy rozpocząć od nałożenia dedykowanego kleju na wewnętrzną powierzchnię kasetonu i przyłożenia go na maksymalnie kilkanaście sekund do powierzchni sufitu. Pod tym względem styropianowe “sufitówki” są łatwiejsze w montażu niż panele sufitowe (chociażby ze względu na masę).

Ważną kwestią jest przycinanie kasetonów. Ze względu na materiał wykonania, wycinanie odpowiednich kształtów jest dosyć łatwe. Warto pamiętać, że przy montażu i tak można pozostawić 1 – 2 mm przerwy, gdyż na krawędzi między ścianą a sufitem zostaną najprawdopodobniej nałożone listwy ścienne.

Jaką alternatywę wybrać dla kasetonów sufitowych?

Osoby, które dysponują nieco większym budżetem, mogą postawić na bardziej zaawansowane odpowiedniki kasetonów styropianowych. Warto jednak pamiętać, że ich masa jest nieco większa, aniżeli w przypadku produktów wykonanych z tego lekkiego tworzywa. Można postawić np. na lekkie kasetony ścienne (o ile ich konstrukcja jest dopuszczona do takiego zastosowania) lub też – na bardziej nowoczesne panele sufitowe, również dostępne w formacie 3D.

Podsumowanie

Niezależnie od wyboru typu kasetonu, ta metoda dekoracji ścian należy do najefektywniejszych i najtańszych. Za niewielką kwotę można uzyskać całkiem nieźle wykończony sufit, który przy okazji będzie chronił wnętrze przed nadmierną utratą ciepła, emitowanego na zasadzie konwekcji.

Najnowsze

płytki włoskie marazzi zastosowanie

Płytki włoskie Marazzi – zastosowanie w aranżacji wnętrz

W dzisiejszych czasach aranżacja wnętrz to sztuka, która nieustannie ewoluuje, poszukując innowacyjnych rozwiązań i materiałów. Jednym z kluczowych graczy na tym polu są włoskie płytki ceramiczne Marazzi, które nie tylko redefiniują pojęcie estetyki, ale także wprowadzają rewolucyjne podejście do projektowania wnętrz. Oto, jak płytki Marazzi stają się integralną częścią współczesnych aranżacji przestrzeni mieszkalnych i komercyjnych. […]

panele imitujące cegłę w salonie

Jak odmienić wnętrze salonu przy pomocy paneli imitujących cegłę?

Marzysz o odświeżeniu wyglądu swojego salonu, ale brak Ci pomysłu na efektowną metamorfozę? Paneli imitujących cegłę to rozwiązanie, które może odmienić Twoje wnętrze w prosty i stylowy sposób. Nie musisz już myśleć o wielkich remontach czy kosztownych dekoracjach – te panele stanowią szybką i efektywną alternatywę, która od razu przemieni atmosferę Twojego salonu. Dowiedz się, […]