Pobieranie treści z YouTube – pytania i odpowiedzi
Możliwości, jakie daje nam internet, są dziś olbrzymie. Z sieci korzystamy z różnych powodów – jednym z nich jest oglądanie różnorodnych nagrań wideo w popularnym serwisie YouTube. Od jakiegoś czasu użytkownicy mogą jednak nie tylko śledzić lub zamieszczać pliki na tym portalu. Dużą atrakcją i udogodnieniem stało się także pobieranie treści z YouTube.
Po co pobierać filmy z YouTube?
Z pewnością pobieranie piosenek z YouTube oraz innych nagrań video to funkcja, która interesuje bardzo wielu użytkowników sieci. Nic w tym dziwnego – opcja ta ma wiele atutów. Przede wszystkim oglądanie filmów czy słuchanie muzyki bezpośrednio na portalu to konieczność posiadania ciągłego dostępu do internetu. Z tym jednak bywa czasem trudno – wystarczy wyobrazić sobie podróż czy pobyt w miejscu poza zasięgiem. Dodatkowym utrudnieniem jest również fakt, że oglądanie nagrań wideo zużywa sporą ilość transferu, a nie każdy internauta może pozwolić sobie na wykupienie odpowiednio dużego pakietu internetowego. Wcześniejsze pobieranie filmów z YouTube ogranicza ten problem – ulubione nagrania można sobie odtwarzać w dowolnej chwili z dysku komputera czy smartfona. Warto też pamiętać, że pliki zamieszczone w portalu mogą zostać nieoczekiwanie usunięte zarówno przez obsługę serwisu, jak i przez samego autora. Pobieranie treści z YouTube daje szansę na zatrzymanie ciekawych nagrań bez ryzyka nagłej utraty dostępu.
Pobieranie piosenek z YouTube – czy dozwolone?
Wiele osób zadaje słuszne pytanie, czy pobieranie treści z YouTube jest zgodne z prawem. Trzeba tu odróżnić dwie kwestie. Samo pobieranie piosenek z YouTube lub jakichkolwiek filmów zamieszczonych w serwisie przez jego autorów nie jest nielegalne, jeśli plik taki pozostanie na prywatnym dysku, nie będzie rozpowszechniany ani nie będzie stanowił źródła dochodów. Jeżeli jednak użytkownik po pobraniu treści z YouTube przekaże je dalej, wówczas stanie się tzw. piratem, który łamie prawa autorskie, kopiuje czyjąś twórczość i własność intelektualną, a tym samym działa niezgodnie z prawem i może ponieść tego konsekwencje. Nagranie może być więc wykorzystywane jedynie do całkowicie prywatnego użytku.
Jak pobrać film z YouTube?
Na koniec kwestie techniczne. Pobieranie filmów z YouTube staje się coraz prostsze. Przede wszystkim dziś sam serwis daje użytkownikom możliwość ściągania i odtwarzania plików w trybie offline, czyli bez połączenia z siecią. Funkcja jest niestety płatna, ale wraz z wykupieniem jej zyskuje się również inne korzyści (np. brak reklam). Poza tym istnieją także różnorodne bezpłatne programy oraz strony www, które pozwalają na pobieranie treści z YouTube. Wystarczy wpisać adres URL danego filmu i zapisać plik w odpowiedniej lokalizacji na dysku.