dbanie o uśmiech, dentysta, stomatolog

Znieczulenie u dentysty? Rodzaje i przeciwwskazania

Wizyta u dentysty nie musi być utożsamiana z ogromnym stresem i bólem. Dzięki znieczuleniu tkanek otaczających chory ząb, jego leczenie może być szybkie i bezbolesne. Jakie są rodzaje znieczuleń stomatologicznych i czy centrum stomatologii poznań je oferuje? Co warto wiedzieć o przeciwwskazaniach?

Rodzaje znieczuleń stomatologicznych

Znieczulenie nasiękowe polega na wstrzyknięciu środka znieczulającego pod błonę śluzową jamy ustnej, w okolicę korzenia zęba, który będzie leczony. Pacjent jest świadomy podczas zabiegu, ale nie odczuwa bólu.
Znieczulenie przewodowe polega na wstrzyknięciu leku przeciwbólowego do pnia nerwów. Osoba leczona nie odczuwa bólu oraz ciepła, zimna, a także dotyku. Ten typ znieczulenia często wykorzystywany jest podczas usuwania dolnych zębów bocznych, a czas znieczulenia obejmuje 3 lub 4 godziny.
Znieczulenie powierzchniowe występuje w postaci aerozolu lub żelu i aplikuje się je na dziąsło, przed ukłuciem tkanki igłą. Ten typ znieczulenia jest często formą przygotowania do aplikacji znieczulenia nasiękowego lub przewodowego.
Stomatologia poznań zapewnia każdy typ znieczulenia i dobiera go do indywidualnych potrzeb pacjenta. Uśmierzanie bólu podczas leczenia jest również dużym ułatwieniem dla pracy dentysty. Zmniejsza ilość śliny wydzielanej przez pacjenta, co jest istotne np. podczas zakładania plomby. Minimalizuje także niekontrolowane ruchy osoby leczonej, w odpowiedzi na bodziec bólowy.

Przeciwwskazania do podania znieczulenia stomatologicznego

Przed podaniem środka znieczulającego lekarz dentysta zawsze pyta o ewentualne przeciwwskazania do ich podania. Należy poinformować stomatologa o istniejących chorobach, aktualnie przyjmowanych lekach, a także alergiach. Karmienie piersią lub ciąża również mogą być powodem do niemożności skorzystania ze znieczulenia w trakcie leczenia zęba. Arytmia, niewydolność krążeniowo-oddechowa lub świeżo przebyty udar jest przeciwwskazaniem do przyjmowania znieczuleń zawierających adrenalinę. Nie podaje się takich znieczuleń dzieciom, poniżej czwartego roku życia, lub sportowcom podlegającym kontroli antydopingowej.

Znieczulenia w trakcie leczenia stomatologicznego są idealnym rozwiązaniem dla ludzi bojących się bólu i interwencji medycznych. Możliwość skorzystania z takich usług, które zapewnia między innymi dentysta poznań, pozwala na regularne odbywanie wizyt dentystycznych, a co za tym idzie lepszą profilaktykę chorób zębów i przyzębia.

Najnowsze

nadwrażliwość po plombowaniu

Nadwrażliwość po plombowaniu – dlaczego występuje i czy jest normalna?

Nadwrażliwość zębów po plombowaniu to częsta dolegliwość, która może pojawić się po leczeniu stomatologicznym. Choć może budzić niepokój, w większości przypadków jest to naturalna reakcja zęba na zabieg i mija samoistnie po kilku dniach lub tygodniach. W tym artykule omówimy, dlaczego nadwrażliwość pojawia się po założeniu plomby, jakie są jej przyczyny oraz kiedy należy skonsultować […]

proces usuwania plomb amalgamatowych

Proces usuwania plomb amalgamatowych krok po kroku

Plomby amalgamatowe były przez wiele lat powszechnie stosowanym materiałem do wypełnień stomatologicznych ze względu na ich trwałość i odporność na ścieranie. Współcześnie, coraz więcej pacjentów decyduje się na ich usunięcie i zastąpienie nowoczesnymi, estetycznymi materiałami kompozytowymi lub ceramicznymi. Proces ten wymaga jednak precyzji, odpowiednich środków bezpieczeństwa oraz doświadczenia stomatologa. W artykule krok po kroku wyjaśnimy, […]