dbanie o uśmiech, dentysta, stomatolog

Znieczulenie u dentysty? Rodzaje i przeciwwskazania

Wizyta u dentysty nie musi być utożsamiana z ogromnym stresem i bólem. Dzięki znieczuleniu tkanek otaczających chory ząb, jego leczenie może być szybkie i bezbolesne. Jakie są rodzaje znieczuleń stomatologicznych i czy centrum stomatologii poznań je oferuje? Co warto wiedzieć o przeciwwskazaniach?

Rodzaje znieczuleń stomatologicznych

Znieczulenie nasiękowe polega na wstrzyknięciu środka znieczulającego pod błonę śluzową jamy ustnej, w okolicę korzenia zęba, który będzie leczony. Pacjent jest świadomy podczas zabiegu, ale nie odczuwa bólu.
Znieczulenie przewodowe polega na wstrzyknięciu leku przeciwbólowego do pnia nerwów. Osoba leczona nie odczuwa bólu oraz ciepła, zimna, a także dotyku. Ten typ znieczulenia często wykorzystywany jest podczas usuwania dolnych zębów bocznych, a czas znieczulenia obejmuje 3 lub 4 godziny.
Znieczulenie powierzchniowe występuje w postaci aerozolu lub żelu i aplikuje się je na dziąsło, przed ukłuciem tkanki igłą. Ten typ znieczulenia jest często formą przygotowania do aplikacji znieczulenia nasiękowego lub przewodowego.
Stomatologia poznań zapewnia każdy typ znieczulenia i dobiera go do indywidualnych potrzeb pacjenta. Uśmierzanie bólu podczas leczenia jest również dużym ułatwieniem dla pracy dentysty. Zmniejsza ilość śliny wydzielanej przez pacjenta, co jest istotne np. podczas zakładania plomby. Minimalizuje także niekontrolowane ruchy osoby leczonej, w odpowiedzi na bodziec bólowy.

Przeciwwskazania do podania znieczulenia stomatologicznego

Przed podaniem środka znieczulającego lekarz dentysta zawsze pyta o ewentualne przeciwwskazania do ich podania. Należy poinformować stomatologa o istniejących chorobach, aktualnie przyjmowanych lekach, a także alergiach. Karmienie piersią lub ciąża również mogą być powodem do niemożności skorzystania ze znieczulenia w trakcie leczenia zęba. Arytmia, niewydolność krążeniowo-oddechowa lub świeżo przebyty udar jest przeciwwskazaniem do przyjmowania znieczuleń zawierających adrenalinę. Nie podaje się takich znieczuleń dzieciom, poniżej czwartego roku życia, lub sportowcom podlegającym kontroli antydopingowej.

Znieczulenia w trakcie leczenia stomatologicznego są idealnym rozwiązaniem dla ludzi bojących się bólu i interwencji medycznych. Możliwość skorzystania z takich usług, które zapewnia między innymi dentysta poznań, pozwala na regularne odbywanie wizyt dentystycznych, a co za tym idzie lepszą profilaktykę chorób zębów i przyzębia.

Najnowsze

diagnozowanie nowotworów

W jaki sposób onkolodzy diagnozują nowotwory?

Nowotwory stanowią poważne wyzwanie dla współczesnej medycyny, a ich diagnoza jest kluczowa dla skutecznego leczenia. Proces ten wymaga zaawansowanych technologii i specjalistycznej wiedzy lekarzy onkologów, którzy starannie analizują różnorodne czynniki, aby ustalić dokładną diagnozę. Wywiad i badanie Pierwszym etapem diagnostyki nowotworów jest szczegółowy wywiad medyczny, który odgrywa kluczową rolę w identyfikacji potencjalnych czynników ryzyka oraz […]

powstawanie zgryzu krzyżowego

Jak powstaje zgryz krzyżowy?

Zgryz krzyżowy, znany również jako zgryz krzyżowany, to jedna z najczęstszych wad zgryzu, która może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Zrozumienie tego, jak powstaje zgryz krzyżowy, jest kluczowe dla skutecznej diagnozy i leczenia tego schorzenia stomatologicznego. Anatomia zgryzu krzyżowego Zgryz krzyżowy może mieć swoje korzenie w różnych aspektach anatomii jamy ustnej. Jednym z głównych czynników […]