Uprawnienia G2 – co to jest i kiedy mogą się przydać?
Uprawnienia energetyczne dzielą się na trzy rodzaje: G1, G2 i G3. Niektóre z nich dotyczą wyłącznie obsługi urządzeń elektrycznych, a inne – pracy z instalacjami gazowymi. Uprawnienia G2 są pod tym względem zgoła inne, gdyż dotyczą urządzeń cieplnych.
Do czego służy G2?
Zdobycie uprawień G2 pozwala na pracę z urządzeniami, instalacjami i sieciami energetycznymi, których zadaniem jest wytwarzanie, przetwarzanie, transfer i zużycie ciepła. Uprawnienia te dzieli się na dwa zakresy, to jest eksploatacyjne (E) i dozorowe (D). Na marginesie warto zaznaczyć, że ten sam podział obowiązuje w przypadku pozostałych uprawnień.
Uprawnienia G2 – zakres obowiązków
Osoba, która posiada uprawnienia kategorii G2, może obsługiwać, konserwować i remontować urządzenia, które w trakcie pracy wykorzystują np. ciepło. Co więcej, może ona dokonywać kontroli i pomiarów parametrów pracy tychże urządzeń. Warto zauważyć, że lista tych urządzeń jest bardzo szeroka. Zaliczają się do nich różnego rodzaju kotły parowe, wodne, a także na paliwo stałe, których moc przekracza 50 kW. Oprócz nich mowa tu o sieciach i instalacjach cieplnych, turbinach parowych i wodnych, a także o przemysłowych urządzeniach do odbioru pary i gorącej wody, których moc wynosi powyżej 50 kW. Osoba posiadająca uprawnienia cieplne G2 może też pracować przy urządzeniach wentylacyjnych, chłodniczych i klimatyzacyjnych, a także przy pompach i ssawach, których moc jest taka sama jak poprzednio. Co ciekawe, owo “kryterium mocy” zmienia się jedynie w przypadku sprężarek, których moc to co najmniej 20 kW.
Czego można się dowiedzieć ze szkolenia na G2?
Uczestnik kursu musi zapoznać się z wieloma ważnymi zagadnieniami, które związane są z pracą, funkcjonowaniem, ale i konserwacją ww. urządzeń. Najważniejszym i najbardziej obszernym zagadnieniem jest tu oczywiście prawo energetyczne, które dany kursant musi znać. Musi on też wiedzieć, jakie są podstawowe obowiązki osób pracujących z takim sprzętem, a także jak obsługuje się sieci cieplne, turbiny parowe, pompy, wentylatory, dmuchawy i sprężarki. Ważnym elementem szkolenia są też przepisy BHP, które szkoleniowiec musi – mówiąc kolokwialnie – mieć w małym palcu. Ważna jest też umiejętność rozróżnienia, czym jest praca “bez polecenia”, a czym praca “na polecenie” i “na polecenie pisemne”.
Mając tę wiedzę, osoba szkoląca się w ramach tych uprawnień może podejść do egzaminu na uprawnienia cieplne, który jest ważny na najbliższe 5 lat.