suszone owoce, owoce suszone bez cukru

Zalety owoców suszonych

Suszenie to najstarsza metoda utrwalania żywności, która chroniła ją przez zepsuciem. Obecnie stosuje się także wiele innych metod, pozwalających zachować właściwości produktów przez kilka miesięcy.

Suszone owoce – wartości odżywcze

Suszenie owoców to bardzo dobry sposób na przechowywanie ich i spożywanie poza sezonem. Suszone owoce nie tracą głównych wartości odżywczych owoców świeżych, dostarczają wielu cennych składników i stanowią doskonałą przekąskę. Dodane do ciast znacznie podnoszą ich walory smakowe.

Mimo swojej kaloryczności (zawierają dużo cukru) suszone owoce zalecane są także w trakcie diet odchudzających, ponieważ zawierają dużo błonnika dobrze wpływającego na perystaltykę jelit.

Zawartość składników odżywczych zależy oczywiście od rodzaju suszonych owoców:

śliwki – dostarczają fosforu i żelaza, zalecane dla wegetarian i wegan,
morele – zawierają potas, regulują ciśnienie, bogate są w witaminy z grupy B oraz witaminę A, C, PP,
daktyle – dostarczają duże ilości energii, poprawiają wzrok,
figi – dobrze wpływają na układ pokarmowy, naczyniowy, nerwowy,
żurawina – pomaga zwalczać infekcje układu moczowego,
winogrona (rodzynki) – zawierają dużo przeciwutleniaczy, fosforu, boru, wapnia, sodu oraz witamin.

Wystarczy codziennie zjeść kilka sztuk suszonych owoców, by dostarczyć organizmowi niezbędnych składników.

Jak wybierać suszone owoce?

Na skalę przemysłową stosuje się kilka metod, nie wszystkie jednak korzystne są dla naszego zdrowia, zwłaszcza jeżeli używane są konserwanty. Celem suszenia jest usunięcie z owoców nadmiaru wody, która sprzyja rozwojowi bakterii, pleśni oraz grzybów. W trakcie suszenia zawartość wody zostaje zmniejszona o ok. 60%.

Owoce zawierają cukier, którego smak w trakcie suszenia ulega wzmocnieniu, nie ma więc potrzeby dodawania go do owoców suszonych, które i tak są kaloryczne, dlatego należy wybierać suszone owoce bez cukru.

Wybierając w sklepie owoce suszone warto sprawdzić ich skład na opakowaniu, najlepiej by zawierał tylko same owoce. Zdecydowanie należy unikać owoców, które zawierają dwutlenek siarki (E220) lub sorbinian potasu (E202). To konserwanty, które mają niekorzystny wpływ na zdrowie. Wybieramy więc owoce suszone niesiarkowane.

Najlepszym wyborem są owoce liofilizowane, które zachowują najwięcej składników odżywczych. Oczywiście owoce suszone naturalnie możemy samodzielnie przygotować w domu, wiemy wtedy co jemy, ale jest to trochę czasochłonne.

Najnowsze

diagnozowanie nowotworów

W jaki sposób onkolodzy diagnozują nowotwory?

Nowotwory stanowią poważne wyzwanie dla współczesnej medycyny, a ich diagnoza jest kluczowa dla skutecznego leczenia. Proces ten wymaga zaawansowanych technologii i specjalistycznej wiedzy lekarzy onkologów, którzy starannie analizują różnorodne czynniki, aby ustalić dokładną diagnozę. Wywiad i badanie Pierwszym etapem diagnostyki nowotworów jest szczegółowy wywiad medyczny, który odgrywa kluczową rolę w identyfikacji potencjalnych czynników ryzyka oraz […]

powstawanie zgryzu krzyżowego

Jak powstaje zgryz krzyżowy?

Zgryz krzyżowy, znany również jako zgryz krzyżowany, to jedna z najczęstszych wad zgryzu, która może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Zrozumienie tego, jak powstaje zgryz krzyżowy, jest kluczowe dla skutecznej diagnozy i leczenia tego schorzenia stomatologicznego. Anatomia zgryzu krzyżowego Zgryz krzyżowy może mieć swoje korzenie w różnych aspektach anatomii jamy ustnej. Jednym z głównych czynników […]