erozja szkliwa, dentysta, stomatolog

Jak objawia się erozja szkliwa?

W obecnych czasach wiele osób ma problem ze szkliwem. Dość częstym problemem jest erozja zęba, która niestety jest nieodwracalna. Warto zaznaczyć, że szkliwo zębów to najtwardsza tkanka obecna w naszym organizmie. Niestety nie oznacza to, że nic nie jest w stanie jej uszkodzić. Okazuje się, że szkliwo ludzkich zębów może ulec zniszczeniu między innymi w wyniku erozji zęba. Zadaniem szkliwa jest ochrona wewnętrznych tkanek zęba, dlatego proces erozji jest niesamowicie niekorzystny dla naszego uzębienia. Warto dowiedzieć się, na czym polega erozja zębów. Dobrze też wiedzieć, jak skutecznie się przed nią zabezpieczyć.

Erozja zęba – czym jest?

Warto najpierw powiedzieć, czym jest erozja szkliwa. Jest to proces chemiczny, jego wynikiem jest trwałe uszkodzenie tkanki zębów. Wiele osób zastanawia się, co jest powodem takiego stanu. Okazuje się, że erozja zębów jest spowodowana przez działanie kwasów. Mowa tutaj o obniżeniu pH w ustach poniżej 4,5. Skutkuje to rozpuszczaniem hydroksyapatytów. Tworzą one szkliwo ze związków chemicznych. Jeżeli pH w ustach zostanie obniżone, pojawi się erozja zęba. Efektem tego jest odsłonięcie bezbronnej zębiny, co jest bardzo poważnym problemem.

Erozja zębów

Wiele osób zastanawia się też, skąd biorą się kwasy, które szkodzą ludzkiemu szkliwu. Przeważnie są dostarczane wraz z pokarmem. Tutaj trzeba wymienić wiśnie, rabarbar, cytrusy, jabłka, a ponadto soki na bazie tego typu owoców. Także nadmierne spożywanie niektórych warzyw może prowadzić do erozji zęba. Co ciekawe, zagrożeniem dla szkliwa ludzkiego są również słodzone napoje gazowane, a ponadto wino, zwłaszcza biała odmiana. Jednakże kwasy, które uszkadzają szkliwo pochodzą niejedynie ze spożywanych napojów, a także pokarmów. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wywierają one wzmożone działanie na zęby także przy niektórych schorzeniach. W tym miejscu trzeba wymienić refluks żołądkowo-przełykowy, bulimie, a także cukrzyce. Erozja zębów może być też spowodowana zaburzeniami wydzielania śliny, które są dość powszechne w obecnych czasach. Należy jednak wiedzieć, że nie tylko kwasy są przyczyną erozji zęba. Do takich przyczyn trzeba też zaliczyć złe nawyki. Mowa tutaj głównie o obgryzaniu paznokci oraz skórek. Na erozje szkliwa wpływa także uszkodzenie mechaniczne, które często jest wynikiem zbyt mocnego szczotkowania zębów.

Najnowsze

dłutowanie zęba

W jakich przypadkach wykonuje się dłutowanie zęba?

Dłutowanie zęba to jedna z wielu procedur stomatologicznych, które mogą być konieczne w przypadku różnych problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Choć wiele osób boi się tego zabiegu, jest to często niezbędne dla utrzymania zdrowia zębów i dziąseł. Dlatego warto poznać sytuacje, w których wykonuje się dłutowanie zęba. Leczenie próchnicy Próchnica jest jednym z najczęstszych problemów […]

pasty do zębów z naturalnych składników

Czy pasty do zębów z naturalnych składników są skuteczne?

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają pasty do zębów oparte na naturalnych składnikach. Ale czy te produkty są naprawdę skuteczne w zapewnieniu zdrowia jamy ustnej? Wiele osób zastanawia się, czy warto zainwestować w takie pasty, czy też lepiej trzymać się tradycyjnych środków. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu. Naturalne składniki a skuteczność Pasty do zębów […]