erozja szkliwa, dentysta, stomatolog

Jak objawia się erozja szkliwa?

W obecnych czasach wiele osób ma problem ze szkliwem. Dość częstym problemem jest erozja zęba, która niestety jest nieodwracalna. Warto zaznaczyć, że szkliwo zębów to najtwardsza tkanka obecna w naszym organizmie. Niestety nie oznacza to, że nic nie jest w stanie jej uszkodzić. Okazuje się, że szkliwo ludzkich zębów może ulec zniszczeniu między innymi w wyniku erozji zęba. Zadaniem szkliwa jest ochrona wewnętrznych tkanek zęba, dlatego proces erozji jest niesamowicie niekorzystny dla naszego uzębienia. Warto dowiedzieć się, na czym polega erozja zębów. Dobrze też wiedzieć, jak skutecznie się przed nią zabezpieczyć.

Erozja zęba – czym jest?

Warto najpierw powiedzieć, czym jest erozja szkliwa. Jest to proces chemiczny, jego wynikiem jest trwałe uszkodzenie tkanki zębów. Wiele osób zastanawia się, co jest powodem takiego stanu. Okazuje się, że erozja zębów jest spowodowana przez działanie kwasów. Mowa tutaj o obniżeniu pH w ustach poniżej 4,5. Skutkuje to rozpuszczaniem hydroksyapatytów. Tworzą one szkliwo ze związków chemicznych. Jeżeli pH w ustach zostanie obniżone, pojawi się erozja zęba. Efektem tego jest odsłonięcie bezbronnej zębiny, co jest bardzo poważnym problemem.

Erozja zębów

Wiele osób zastanawia się też, skąd biorą się kwasy, które szkodzą ludzkiemu szkliwu. Przeważnie są dostarczane wraz z pokarmem. Tutaj trzeba wymienić wiśnie, rabarbar, cytrusy, jabłka, a ponadto soki na bazie tego typu owoców. Także nadmierne spożywanie niektórych warzyw może prowadzić do erozji zęba. Co ciekawe, zagrożeniem dla szkliwa ludzkiego są również słodzone napoje gazowane, a ponadto wino, zwłaszcza biała odmiana. Jednakże kwasy, które uszkadzają szkliwo pochodzą niejedynie ze spożywanych napojów, a także pokarmów. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wywierają one wzmożone działanie na zęby także przy niektórych schorzeniach. W tym miejscu trzeba wymienić refluks żołądkowo-przełykowy, bulimie, a także cukrzyce. Erozja zębów może być też spowodowana zaburzeniami wydzielania śliny, które są dość powszechne w obecnych czasach. Należy jednak wiedzieć, że nie tylko kwasy są przyczyną erozji zęba. Do takich przyczyn trzeba też zaliczyć złe nawyki. Mowa tutaj głównie o obgryzaniu paznokci oraz skórek. Na erozje szkliwa wpływa także uszkodzenie mechaniczne, które często jest wynikiem zbyt mocnego szczotkowania zębów.

Najnowsze

ubytki klinowe definicja i leczenie

Ubytki klinowe – czym są i jak je leczyć?

Ubytki klinowe to specyficzny rodzaj ubytków, które pojawiają się w okolicach szyjek zębowych, zazwyczaj na granicy korony zęba i dziąsła. Mają charakterystyczny klinowaty kształt i mogą prowadzić do znacznego dyskomfortu, w tym nadwrażliwości zębów oraz problemów estetycznych. W przeciwieństwie do ubytków próchnicowych, ubytki klinowe nie są wywoływane przez bakterie, lecz przez działanie mechaniczne, chemiczne oraz […]

cena fornirów na zęby

Ile kosztują forniry na zęby? Porównanie cen różnych materiałów!

Forniry to cienkie nakładki mocowane na powierzchnię zębów, które pozwalają na poprawę estetyki uśmiechu. Są one często wybierane przez osoby pragnące skorygować drobne wady uzębienia, takie jak przebarwienia, nierówności, drobne pęknięcia czy przerwy między zębami. Cena fornirów zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj użytego materiału, lokalizacja gabinetu stomatologicznego oraz doświadczenie lekarza. W tym artykule […]