narzędzia dentystyczne, stomatologia

Zgryz otwarty – jak leczyć?

Czym jest zgryz otwarty?

Zgryz otwarty jest wadą zgryzu, która polega na niepełnym zachodzeniu na siebie zębów siecznych. Powstawanie zgryzu otwartego może mieć wiele przyczyn, zarówno wykreowanych w dzieciństwie oraz nabytych w trakcie dorastania. W zależności od stopnia zaawansowania wady zgryzu otwartego, między zębami powstają mniejsze lub bardziej widoczne przestrzenie. Zgryz otwarty charakteryzuje się również tym, że zęby dolne nie stykają się z zębami górnymi w sposób całkowity lub częściowy.

Jak już zostało to wyżej wspomniane wada zgryzu otwartego powstaje już w dzieciństwie lub w okresie dorastania. Głównymi przyczynami przez które mogła powstać wada są wady genetyczne, zbyt długie ssanie smoczka lub palca, zbyt długie karmienie butelką, niedrożność dróg oddechowych, nieprawidłowe układanie dziecka do snu czy wypychanie języka przez dzieci. Nieleczona wada zgryzu otwartego może prowadzić do poważnych powikłań jak problemy z prawidłową wymową czy obniżone napięcie mięśni górnej i dolnej wargi. Leczenie wady zgryzu powinno być przeprowadzone jak najwcześniej, aby wada nie była w stanie dalej się rozwijać i prowadzić do poważniejszych powikłań, takich jak problemy z prawidłowym trawieniem czy połykaniem.

Zgryz otwarty leczenie – na czym polega?

Jeżeli leczenie rozpoczniemy na wczesnym etapie rozwoju, czyli w wieku 5-6 lat wyleczenie wady jest bardzo proste. U dzieci stosowane jest leczenie ortodontyczne polegające na założeniu aparatu ruchomego u dziecka do 10. roku życia. Oczywiście są duże minusy takiego aparatu, ponieważ rodzice muszą w sposób ciągły pilnować aby dziecko zakładało i nosiło aparat. U dzieci starszych zgryz otwarty leczy się za pomocą aparatu stałego. Inaczej natomiast leczenie takie będzie przebiegało u osób dorosłych.

Jeżeli chodzi o leczenie osób dorosłych to jest to proces bardzo czasochłonny i niełatwy. Natomiast jeżeli postawimy na profesjonalne leczenie, które będzie przynosiło pożądane efekty jesteśmy w stanie pozbyć się wady. Najczęstszym sposobem leczenia jest założenie aparatu stałego, ale bardzo często stosowany jest również zabieg chirurgiczny.

Zgryz otwarty operacja – kiedy potrzebna?

Operacja stosowana jest wyłącznie u osób dorosłych, kiedy poprzednie próby leczenia aparatem stomatologicznym nie dały efektów. Najczęściej natomiast stosowana jest ona w przypadku zgryzu otwartego bocznie lub zgryzu otwartego szkieletowego, który jest widoczny. Operacja ta pozwala na ustawienie szczęki w odpowiedni sposób i częściowym pozbyciu się zgryzu otwartego. Pomimo tego bardzo często leczenie chirurgiczne opiera się na późniejszym noszeniu aparatu ortodontycznego.

Najnowsze

dłutowanie zęba

W jakich przypadkach wykonuje się dłutowanie zęba?

Dłutowanie zęba to jedna z wielu procedur stomatologicznych, które mogą być konieczne w przypadku różnych problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Choć wiele osób boi się tego zabiegu, jest to często niezbędne dla utrzymania zdrowia zębów i dziąseł. Dlatego warto poznać sytuacje, w których wykonuje się dłutowanie zęba. Leczenie próchnicy Próchnica jest jednym z najczęstszych problemów […]

pasty do zębów z naturalnych składników

Czy pasty do zębów z naturalnych składników są skuteczne?

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają pasty do zębów oparte na naturalnych składnikach. Ale czy te produkty są naprawdę skuteczne w zapewnieniu zdrowia jamy ustnej? Wiele osób zastanawia się, czy warto zainwestować w takie pasty, czy też lepiej trzymać się tradycyjnych środków. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu. Naturalne składniki a skuteczność Pasty do zębów […]