narzędzia dentystyczne, stomatologia

Zgryz otwarty – jak leczyć?

Czym jest zgryz otwarty?

Zgryz otwarty jest wadą zgryzu, która polega na niepełnym zachodzeniu na siebie zębów siecznych. Powstawanie zgryzu otwartego może mieć wiele przyczyn, zarówno wykreowanych w dzieciństwie oraz nabytych w trakcie dorastania. W zależności od stopnia zaawansowania wady zgryzu otwartego, między zębami powstają mniejsze lub bardziej widoczne przestrzenie. Zgryz otwarty charakteryzuje się również tym, że zęby dolne nie stykają się z zębami górnymi w sposób całkowity lub częściowy.

Jak już zostało to wyżej wspomniane wada zgryzu otwartego powstaje już w dzieciństwie lub w okresie dorastania. Głównymi przyczynami przez które mogła powstać wada są wady genetyczne, zbyt długie ssanie smoczka lub palca, zbyt długie karmienie butelką, niedrożność dróg oddechowych, nieprawidłowe układanie dziecka do snu czy wypychanie języka przez dzieci. Nieleczona wada zgryzu otwartego może prowadzić do poważnych powikłań jak problemy z prawidłową wymową czy obniżone napięcie mięśni górnej i dolnej wargi. Leczenie wady zgryzu powinno być przeprowadzone jak najwcześniej, aby wada nie była w stanie dalej się rozwijać i prowadzić do poważniejszych powikłań, takich jak problemy z prawidłowym trawieniem czy połykaniem.

Zgryz otwarty leczenie – na czym polega?

Jeżeli leczenie rozpoczniemy na wczesnym etapie rozwoju, czyli w wieku 5-6 lat wyleczenie wady jest bardzo proste. U dzieci stosowane jest leczenie ortodontyczne polegające na założeniu aparatu ruchomego u dziecka do 10. roku życia. Oczywiście są duże minusy takiego aparatu, ponieważ rodzice muszą w sposób ciągły pilnować aby dziecko zakładało i nosiło aparat. U dzieci starszych zgryz otwarty leczy się za pomocą aparatu stałego. Inaczej natomiast leczenie takie będzie przebiegało u osób dorosłych.

Jeżeli chodzi o leczenie osób dorosłych to jest to proces bardzo czasochłonny i niełatwy. Natomiast jeżeli postawimy na profesjonalne leczenie, które będzie przynosiło pożądane efekty jesteśmy w stanie pozbyć się wady. Najczęstszym sposobem leczenia jest założenie aparatu stałego, ale bardzo często stosowany jest również zabieg chirurgiczny.

Zgryz otwarty operacja – kiedy potrzebna?

Operacja stosowana jest wyłącznie u osób dorosłych, kiedy poprzednie próby leczenia aparatem stomatologicznym nie dały efektów. Najczęściej natomiast stosowana jest ona w przypadku zgryzu otwartego bocznie lub zgryzu otwartego szkieletowego, który jest widoczny. Operacja ta pozwala na ustawienie szczęki w odpowiedni sposób i częściowym pozbyciu się zgryzu otwartego. Pomimo tego bardzo często leczenie chirurgiczne opiera się na późniejszym noszeniu aparatu ortodontycznego.

Najnowsze

Czy leczenie kanałowe ósemki różni się od leczenia zwykłego zęba?

Czy leczenie kanałowe ósemki różni się od leczenia zwykłego zęba?

Leczenie kanałowe, czyli leczenie endodontyczne, to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w nowoczesnej stomatologii. Polega na usunięciu zmienionej chorobowo miazgi z wnętrza zęba, opracowaniu kanałów korzeniowych i ich szczelnym wypełnieniu. Choć procedura jest zasadniczo podobna niezależnie od lokalizacji zęba, to leczenie kanałowe ósemek – czyli zębów mądrości – budzi wiele pytań i wątpliwości. W tym […]

Czy zatrzymane ósemki trzeba usuwać

Czy zatrzymane ósemki trzeba usuwać?

Ósemki, czyli zęby mądrości, to ostatnie zęby trzonowe, które pojawiają się w jamie ustnej – zwykle między 17. a 25. rokiem życia. Często jednak nie wyrzynają się one prawidłowo lub wcale nie przebijają się przez dziąsło, co prowadzi do tzw. zatrzymania ósemek. W takiej sytuacji wielu pacjentów zastanawia się, czy taki ząb trzeba usunąć, czy […]