aparat ortodontyczny, dentysta, stomatologia

Aparat ortodontyczny – co trzeba wiedzieć nim udamy się do ortodonty?

Piękny uśmiech jest marzeniem każdego z nas. Niestety nie każdy może pochwalić się równymi zębami oraz nienagannym zgryzem. Kiedy warto założyć aparat ortodontyczny?

Kiedy aparat ortodontyczny jest konieczny?


Aparat ortodontyczny powinny nosić osoby, które zauważą nieprawidłowości w budowie uzębienia. Mogą to być krzywe zęby, nachodzące na siebie czy niewłaściwe ułożenie żuchwy.

Aparat ortodontyczny można założyć w każdym wieku. W przypadku dzieci najlepiej jest się pojawić między 7 a 9 rokiem życia. Wtedy wiele dzieci ma już stałe zęby. Nie znaczy to, że dentysta nie może skierować dziecka do ortodonty wcześniej.

Warto również pamiętać, że leczenie ortodontyczne można podjąć nawet jako dorosła osoba.

Jak wybrać odpowiedni aparat ortodontyczny?

Rodzaje aparatów ortodontycznych są różne. Ortodonta może zaproponować aparat stały lub ruchomy.

Aparaty ruchome są samodzielnie wyjmowane przez pacjenta. Ich zaletą jest stosunkowo niski koszt wykonania. Warto jednak pamiętać, że aparaty ruchome sprawdzają się wyłącznie wtedy, gdy pacjent jest zdyscyplinowany.

Ortodonta zakładają aparat ruchomy daje dokładne zalecenia jak go używać. Ważne jest, by stosować się ściśle do zaleceń lekarza, gdyż w przeciwnym razie można nie doczekać się pożądanych skutków.

Rodzaje aparatów ortodontycznych ruchomych również są różne. Wyróżniamy aparaty bierne, które stosowane są u dzieci, gdy wada została wcześnie zauważona. Aparaty ortodontyczne są również mechaniczne. Co to znaczy?

Aparat ortodontyczny składa się z płytki akrylowej oraz części ruchomej, która jest doginana tak, by kształtować łuk zębowy.

Ortodontyczne aparaty stałe składają się z pierścieni oraz zaczepów, które nazywane są zamkami. Wszystkie te elementy połączone są łukiem. Ten typ aparatu służy do leczenia wad przednio-tylnych, zgryzu otwartego, obrotów zębowych czy zwężenia łuku zębowego.

Ortodontyczne aparaty stałe często wykonane są również z metalu. Dla dzieci często rodzice wybierają aparaty estetyczne, które mają być jak najbardziej ukryte. Jest to ważne dla dzieci, które są nieśmiałe i wstydzą się noszenia aparatu.

Warto wiedzieć, że aparaty stałe wyróżnia wysoka cena. Należy również pamiętać, że okres leczenia może sięgać nawet dwóch lat, co związane jest z koniecznością częstych wizyt u lekarza.

W trakcie noszenia stałego aparatu ortodontycznego bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej.

Najnowsze

dłutowanie zęba

W jakich przypadkach wykonuje się dłutowanie zęba?

Dłutowanie zęba to jedna z wielu procedur stomatologicznych, które mogą być konieczne w przypadku różnych problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Choć wiele osób boi się tego zabiegu, jest to często niezbędne dla utrzymania zdrowia zębów i dziąseł. Dlatego warto poznać sytuacje, w których wykonuje się dłutowanie zęba. Leczenie próchnicy Próchnica jest jednym z najczęstszych problemów […]

pasty do zębów z naturalnych składników

Czy pasty do zębów z naturalnych składników są skuteczne?

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają pasty do zębów oparte na naturalnych składnikach. Ale czy te produkty są naprawdę skuteczne w zapewnieniu zdrowia jamy ustnej? Wiele osób zastanawia się, czy warto zainwestować w takie pasty, czy też lepiej trzymać się tradycyjnych środków. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu. Naturalne składniki a skuteczność Pasty do zębów […]