kasetony

Kasetony – jak wybrać?

Wybór właściwych kasetonów wielu inwestorom sprawia sporo kłopotów. Ich wybór jest całkiem duży, więc trzeba wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę, by dokonać najlepszego zakupu. Co, więc jest najważniejsze?

Zastosowanie

Kasetony ścienne różnią się od tych sufitowych. Warto, więc zwrócić uwagę na to, jakie przeznaczenie określił ich producent. Zazwyczaj kasetony styropianowe na ścianę mają mniejsze wymiary niż te na sufit. Nie jest to jednak ścisłą regułą. Zawsze trzeba jednak pamiętać o tym, że mniejsze kasetony oznaczają więcej spoin i łączeń, które mogą być wyraźnie widoczne, jeśli montaż paneli ściennych lub sufitowych nie zostanie przeprowadzony w sposób prawidłowy.

Rodzaj materiału

Kasetony są produkowane są z różnego rodzaju materiałów. Najbardziej popularny jest styrodur oraz polistyren, czyli potocznie zwany styropian. Warto tutaj zaznaczyć, że dzięki takim tworzywom panele sufitowe i ścienne mogą też pełnić funkcje izolatora. Oznacza to, że dekoracja może też wygłuszać pomieszczenie oraz zmniejszać współczynniki przenikania ciepła. Dzięki temu w jego wnętrzu dłużej utrzymuje się zadana temperatura. Może mieć to swoje przełożenie w rachunkach za ogrzewanie.

Wzór na panelach ściennych i sufitowych

Warto zaznaczyć, że kasetony ścienne i sufitowe mają przede wszystkim pełnić funkcje dekoracyjne. W związku z tym są dostępne w wielu różnych wzorach. Warto się im przyjrzeć, bo wzór wytłoczony w kasetonach będzie dość wyraźnie widoczny i może stać się główną ozdobą pomieszczenia. Z tego powodu ważne wybieranie kasetonów, które pasują do reszty aranżacji wnętrza. Wiele modeli można po zamontowaniu pomalować na wybrany kolor po to, by lepiej komponowały się z wnętrzem. Jeśli decydujemy się na taką opcję to powinniśmy też przemyśleć wcześniej wybór farby oraz jej odcienia. Dekoracja na panelach najprawdopodobniej zdominuje cały wystrój pomieszczenia, więc warto ją dobrze przemyśleć.

Sposób montażu

Kasetony styropianowe na ścianę lub sufit najczęściej się po prostu przykleja. Przed zakupem warto jednak się upewnić, co do sposobu montażu konkretnych paneli. Rzadkością są panele, które są przykręcane do ściany. Używając śrub trzeba liczyć się też z tym, że konieczne będzie ukrycie ich łebków. Oznacza to, że rozwiązanie z montażem na klej jest bardziej praktyczne. Jest łatwiejsze i wymaga mniejszych nakładów pracy. Równocześnie trzeba też zaznaczyć. że panele styropianowe są łatwiejsze do zdemontowania i usunięcia ze ściany lub sufitu. Warto, więc stawiać właśnie na nie.

Najnowsze

montaż kasetonów samoprzylepnych

Jak się montuje kasetony ścienne samoprzylepne?

Kasetony ścienne samoprzylepne to coraz bardziej popularne rozwiązanie w dekoracji wnętrz, które pozwala w szybki i efektowny sposób odmienić wygląd każdego pomieszczenia. Ich montaż jest stosunkowo prosty i nie wymaga specjalistycznych umiejętności, co czyni je doskonałą opcją dla “zrób to sam” entuzjastów. W tym artykule przedstawiamy krok po kroku, jak samodzielnie zamontować te nowoczesne elementy […]

konserwacja kafelek tarasowych na zimę

Zimowa konserwacja kafelków tarasowych: jak chronić przed mrozem i wilgocią?

Zbliżająca się zima to czas, kiedy nasze tarasy i patio potrzebują szczególnej uwagi. Ekstremalne warunki atmosferyczne, takie jak mróz i wilgoć, mogą powodować poważne szkody dla naszych kafelków tarasowych. Dlatego też ważne jest, aby odpowiednio zadbać o ich konserwację, aby cieszyć się nimi przez wiele lat. W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie chronić kafelki […]