Nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość zębów – przyczyny, objawy, leczenie

Nadwrażliwość zębów to niezwykle dokuczliwa dolegliwość, która obecnie diagnozowana jest u coraz większej liczby pacjentów. Warto przeczytać garść informacji o przyczynach, objawach i sposobach leczenia nieprawidłowości.

Czym jest nadwrażliwości zębów?

Nadwrażliwość zębów jest dziś bardzo powszechną dolegliwością. Stomatolog Szczecin, czyli gabinet zajmujący się leczeniem m.in. tego typu objawów, przyjmuje wiele osób skarżących się na nieprzyjemny ból zębów. Szacuje się, że na schorzenie cierpi nawet 40-50% osób w młodym i średnim wieku. Nadwrażliwość zębów objawia się odsłonięciem zębiny, która zlokalizowana jest naturalnie pod dziąsłem i szkliwem. Wówczas dostające się do niej czynniki z zewnątrz, np. zimny lub gorący napój, wywołują nagły ból przypominający przeszywające, ostre kłucie. Dentysta Szczecin zwraca również uwagę na to, że dokuczliwy symptom często pojawia się przy jedzeniu słodkich, słonych i kwaśnych pokarmów, wdychaniu bardzo chłodnego powietrza, a niekiedy również podczas mycia zębów oraz w czasie leczenia ortodontycznego za pomocą aparatów ruchomych bądź stałych.

Nadwrażliwość zębów – przyczyny

Pacjent cierpiący na nadwrażliwość zębiny odczuwa ból w momencie kontaktu zęba z określonymi czynnikami. Skąd jednak bierze się sama dolegliwość? Przyczyny problemu bywają różne. Niekiedy nadwrażliwość zębów to efekt uboczny rozmaitych dolegliwości zdrowotnych. Wymienić tu można choćby choroby związane z częstymi wymiotami (bulimia, refluks, zatrucia pokarmowe). Stomatolog Szczecin leczy również nadwrażliwość spowodowaną innymi czynnikami. U wielu osób problem ten jest konsekwencją wady zgryzu, urazów, braku higieny, a także diety bogatej w produkty, które prowadzą do demineralizacji szkliwa. Klinika dentystyczna Szczecin leczy nadwrażliwość u pacjentów, którzy wcześniej cierpieli na bruksizm (czyli nieświadome tarcie zębów, zwane potocznie zgrzytaniem). Warto dodać, że w niektórych wypadkach odsłonięcie zębiny może być spowodowane zbyt intensywnym szczotkowaniem twardą szczoteczką. Dentysta Szczecin poleca wtedy zmianę nawyków dotyczących sposobu higieny oraz uważniejszy dobór akcesoriów do zębów.

Klinika dentystyczna Szczecin – leczenie nadwrażliwości zębów

Nagły ból odsłoniętej zębiny zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Jeśli specjalista zdiagnozuje nadwrażliwość, wówczas konieczne będzie wdrożenie pewnych zasad, które pozwolą na zmniejszenie objawów. Dolegliwość znacznie szybciej ustąpi, gdy pacjent będzie regularnie szczotkował zęby odpowiednią pastą, używając przy tym miękkiej szczoteczki. Czyszczenie zębów nie powinno być gwałtowne ani mocne, aby nie doszło do pogłębiania problemu. W trudniejszych przypadkach pomocny może okazać się zabieg fluoryzacji.

Najnowsze

dłutowanie zęba

W jakich przypadkach wykonuje się dłutowanie zęba?

Dłutowanie zęba to jedna z wielu procedur stomatologicznych, które mogą być konieczne w przypadku różnych problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Choć wiele osób boi się tego zabiegu, jest to często niezbędne dla utrzymania zdrowia zębów i dziąseł. Dlatego warto poznać sytuacje, w których wykonuje się dłutowanie zęba. Leczenie próchnicy Próchnica jest jednym z najczęstszych problemów […]

pasty do zębów z naturalnych składników

Czy pasty do zębów z naturalnych składników są skuteczne?

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają pasty do zębów oparte na naturalnych składnikach. Ale czy te produkty są naprawdę skuteczne w zapewnieniu zdrowia jamy ustnej? Wiele osób zastanawia się, czy warto zainwestować w takie pasty, czy też lepiej trzymać się tradycyjnych środków. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu. Naturalne składniki a skuteczność Pasty do zębów […]