odnowienie kursu SEP

Odnowienie uprawnień SEP – kiedy jest konieczne?

Uprawnienia SEP potwierdzają, że ich posiadacz może prowadzić prace z urządzeniami, instalacjami i sieciami w ramach konkretnej kategorii G1, G2 albo G3. Aktualnie uprawnienia te nie są już nadawane bezterminowo, dlatego należy je odnawiać. Kiedy trzeba to zrobić?

Uprawnienia SEP ważność – jak długo można z nich korzystać?

Osoby, które brały udział w szkoleniach SEP przed laty, otrzymywały uprawnienia SEP bezterminowo. Jednak wprowadzone zmiany w przepisach uniemożliwiły nakładanie ich bez terminu, a także zobowiązały posiadaczy do systematycznego odnawiania posiadanych uprawnień – także wtedy, gdy były one nałożone bezterminowo.

W kwestii jak uprawnienia SEP ważność to 5 lat, dlatego też osoby, które podeszły do egzaminu SEP 5 lat temu, powinny zrobić to na nowo, aby zachować ważność swoich uprawnień i móc kontynuować pracę.

Odnowienie uprawnień SEP – kiedy jest konieczne?

Zgodnie z przepisami odnowienie uprawnień elektrycznych, energetycznych, gazowych konieczne jest wtedy, gdy tracą one swoją ważność, czyli po okresie 5 lat. Dodatkowo ponowne podejście do egzaminu SEP może być konieczne w innych sytuacjach, między innymi:

  • pracodawca wystąpił z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego sprawdzenia kwalifikacji swojego pracownika
  • w przypadku osób zajmujących się eksploatacją sieci, instalacji, urządzeń i świadczących usługi na rzecz przedsiębiorstw i konsumentów
  • u osób, które uzyskały już kwalifikacje, lecz podczas ostatnich 5 lat nie pracowały zawodowo z urządzeniami, instalacjami i sieciami

W tych zatem sytuacjach odnowienie uprawnień SEP jest konieczne, ponieważ w przeciwnym przypadku można je utracić i nie można wtedy wykonywać czynności, do których uprawnia ich posiadanie.

Odnowienie uprawnień elektrycznych, energetycznych, gazowych – jak to zrobić?

Osoby, które chciałyby przeprowadzić odnowienie uprawnień SEP elektrycznych, energetycznych oraz gazowych, mogą podejść do samego egzaminu SEP, dlatego nie muszą brać udział w kursie. Gdy jednak chcą, wtedy mogą również się na niego zapisać, aby odnowić i poszerzyć swoją wiedzę.

Egzamin SEP, który jest konieczny do odnowienia posiadanych uprawnień, prowadzony jest w formie ustnej. Aktualnie zarówno kursy, jak i egzaminy przeprowadzane są również w formie internetowej.

Zatem aktualnie odnowienie uprawnień elektrycznych, energetycznych, gazowych jest konieczne i należy pamiętać o terminie 5-letniej ważności uprawnień SEP. Ponadto odnowienie uprawnień może być konieczne w innych sytuacjach, na przykład na życzenie pracodawcy.

Najnowsze

maszyna do lodów gałkowych

Maszyny do Lodów Gałkowych: Innowacja od Producenta Maszyn do Lodów

W świecie gastronomii, gdzie konkurencja nigdy nie śpi, a klienci poszukują nowych smaków i doświadczeń, maszyny do lodów gałkowych stanowią klucz do sukcesu wielu przedsiębiorstw. Zaawansowane technologicznie i zaprojektowane z myślą o efektywności, te urządzenia są sercem produkcji lodów w wielu lokalach. Producent maszyn do lodów, dzięki ciągłemu dążeniu do innowacji, oferuje rozwiązania, które nie […]

SEP G3 bezpieczeństwo pracy

Bezpieczeństwo i regulacje w pracy z gazem – dlaczego uprawnienia G3 są kluczowe?

Praca z gazem to ważny aspekt wielu dziedzin przemysłu i życia codziennego. Aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność tych procesów, istnieją liczne regulacje i normy, które określają, jak należy postępować w obecności gazów. Jednym z kluczowych elementów w zapewnieniu bezpieczeństwa jest posiadanie odpowiednich uprawnień, takich jak uprawnienia G3. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego właśnie te […]