ortodonta dziecięcy

Różne rodzaje aparatów ortodontycznych dla dzieci

Ortodoncja Kraków przeważnie polega na zastosowaniu odpowiedniego aparatu ortodontycznego, jednak zanim trafi on do jamy ustnej pacjenta, wszystkie jego zęby muszą zostać wyleczone u dentysty. Dopiero po tym kroku można rozpocząć leczenie ortodontyczne, płynnie przechodząc do wyboru właściwego aparatu. Tak naprawdę opcje są tu dwie. U małych pacjentów stosuje się albo aparaty ruchome, albo aparaty stałe.

Ruchome aparaty ortodontyczne

Charakteryzują się przede wszystkim tym, że niestety nie są dostępne dla wszystkich. Ruchome aparaty sprawdzą się jedynie u dzieci. Zakłada się je zatem u osób, których wiek wynosi przynajmniej siedem lat, ale nie przekracza lat dwunastu. Oznacza to, że ruchome aparaty ortodontyczne Kraków są stosowane obecnie niemalże wyłącznie na zębach mlecznych. Jeżeli w jamie ustnej małego pacjenta występują już zęby stałe, lepiej poczekać, aż w pełni się one wykształcą i umieścić na nich aparat stały.

Zasady noszenia ruchomych aparatów

Ruchomy aparat charakteryzuje się tym, że nosząca go osoba sama może go zakładać i wyciągać w dowolnym momencie. Najlepiej zakładać go właśnie wieczorem po przeprowadzonej wieczornej higienie jamy ustnej, a ściągać z samego rana, dopiero po wstaniu z łóżka. Warto też starać się go nosić przez przynajmniej kilka godzin w ciągu dnia. To sprawi, że efekt leczenia ortodontycznego będzie dużo lepszy.

Stałe aparaty ortodontyczne

One z kolei są stosowane u dzieci starszych. Ortodonta dziecięcy Kraków przeważnie zaleca je pacjentom, którzy ukończyli już jedenasty rok życia. Górnej granicy wiekowej tutaj oczywiście nie ma. A co warto o tych aparatach wiedzieć? Otóż stałe aparaty ortodontyczne Kraków na pewno można uznać za najskuteczniejsze narzędzie ortodontyczne. Mają one znacznie większy wpływ na ułożenie zębów od aparatów ruchomych, dlatego też za każdym razem są w stanie te zęby skutecznie wyprostować, radząc sobie z najrozmaitszymi nieprawidłowościami i defektami.

Zasady noszenia stałych aparatów

Stały aparat ortodontyczny wymaga bardzo dużej koncentracji na codziennej higienie jamy ustnej. Po jego założeniu pacjent musi zwracać szczególną uwagę na to, co je. Powinien unikać produktów mogących osadzać się w aparacie oraz tych, które mogłyby przykleić się do zębów. W przypadku zdecydowania się na tę metodę leczenia ortodonta dziecięcy Kraków powinien przeprowadzać wizyty kontrolne przynajmniej raz w miesiącu (przez cały czas trwania leczenia). Ortodoncja Kraków zadba o wyznaczenie dokładnych terminów wizyt oraz czasu w jakim będzie trwało korzystanie z usług.

Najnowsze

dłutowanie zęba

W jakich przypadkach wykonuje się dłutowanie zęba?

Dłutowanie zęba to jedna z wielu procedur stomatologicznych, które mogą być konieczne w przypadku różnych problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Choć wiele osób boi się tego zabiegu, jest to często niezbędne dla utrzymania zdrowia zębów i dziąseł. Dlatego warto poznać sytuacje, w których wykonuje się dłutowanie zęba. Leczenie próchnicy Próchnica jest jednym z najczęstszych problemów […]

pasty do zębów z naturalnych składników

Czy pasty do zębów z naturalnych składników są skuteczne?

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają pasty do zębów oparte na naturalnych składnikach. Ale czy te produkty są naprawdę skuteczne w zapewnieniu zdrowia jamy ustnej? Wiele osób zastanawia się, czy warto zainwestować w takie pasty, czy też lepiej trzymać się tradycyjnych środków. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu. Naturalne składniki a skuteczność Pasty do zębów […]