kable elektryczne, uprawnienia elektryka

Na czym polega egzamin sepowski?

Osoby poszukujące atrakcyjnej i dobrze płatnej pracy powinny rozważyć możliwość zatrudnienia w energetyce. Jednak jednym z warunków stawianych kandydatom jest posiadanie uprawnień SEP, a więc warto dowiedzieć się więcej na temat organizacji szkoleń oraz na czym polega egzamin SEP.

Kto powinien ukończyć kurs sepowski?

Szkolenia SEP są niezbędne dla osób już zatrudnionych lub poszukujących zatrudnienia w sektorze energetycznym. Uprawnienia SEP powinni mieć elektrycy, gazownicy, ciepłownicy pracujący przy eksploatacji urządzeń czy sieci oraz osoby pełniące dozór nad pracą tych urządzeń i sieci.

Dla własnego bezpieczeństwa kurs i egzamin powinni także zaliczyć wszyscy, którzy mają do czynienia w urządzeniami elektrycznymi, gazowymi czy ciepłowniczymi, a więc budowlańcy, majsterkowicze, rzemieślnicy oraz amatorzy, czyli „złote rączki” często ratujący z opresji sąsiadów czy znajomych, którym awaria uniemożliwia korzystanie z ogrzewania, z gazu lub sprzętów AGD.

Kurs sepowski – jakie warunki trzeba spełnić?

Na szkolenie SEP może zapisać się każdy dorosły, który ma minimum wykształcenie podstawowe. Zazwyczaj osoby biorące udział w szkoleniach mają już doświadczenie w pracy z urządzeniami energetycznymi, ale nie jest to wymagane. Podobnie nie wymaga się wykształcenia kierunkowego związanego z sektorem energetycznym.

Każdy chętny do zdobycia uprawnień musi zgłosić się do organizatora kursu – ośrodka szkoleniowego, który ogłasza nabór na szkolenie w określonym zakresie. Po zgłoszeniu i rejestracji należy uiścić opłatę. Teraz kolej na zalogowanie się na platformie szkoleniowej przy użyciu loginu i hasła przydzielonego kursantowi przez organizatora szkolenia.

Zwieńczeniem kursu jest egzamin sepowski. Ma on charakter egzaminu państwowego. Komisje egzaminacyjne zatwierdzane są przez Urząd Kontroli Energetyki. Zaliczenie testów egzaminacyjnych na pozytywną ocenę jest tożsame z uzyskaniem uprawnień energetycznych.

Egzamin sepowski online

Szkolenia sepowskie odbywają się zdalnie. Podobnie w tej formule organizowane są egzaminy.
Egzamin online polega na wypełnieniu testu złożonego z pytań zamkniętych i przesłaniu go do organizatorów. Wszystko odbywa się na platformie szkoleniowej.

Zarówno egzamin sepowski, jak i poprzedzający je szkolenie odbywają się w oparciu o programy zatwierdzane przez SEP – Stowarzyszenie Elektryków Polskich.
Szkolenia i egzaminy sepowskie są organizowane dla chętnych na certyfikaty G 1 – elektryczne, G 2 – ciepłownicze, G 3 – gazowe. Inne szkolenia są dla pracujących przy eksploatacji (E), inne dla dozorujących pracę urządzeń i sieci (D). Uprawnienia zróżnicowane są także ze względu na warunki pracy, a konkretnie napięcie prądu czy ciśnienie gazu lub wody.

Najnowsze

maszyna do lodów gałkowych

Maszyny do Lodów Gałkowych: Innowacja od Producenta Maszyn do Lodów

W świecie gastronomii, gdzie konkurencja nigdy nie śpi, a klienci poszukują nowych smaków i doświadczeń, maszyny do lodów gałkowych stanowią klucz do sukcesu wielu przedsiębiorstw. Zaawansowane technologicznie i zaprojektowane z myślą o efektywności, te urządzenia są sercem produkcji lodów w wielu lokalach. Producent maszyn do lodów, dzięki ciągłemu dążeniu do innowacji, oferuje rozwiązania, które nie […]

SEP G3 bezpieczeństwo pracy

Bezpieczeństwo i regulacje w pracy z gazem – dlaczego uprawnienia G3 są kluczowe?

Praca z gazem to ważny aspekt wielu dziedzin przemysłu i życia codziennego. Aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność tych procesów, istnieją liczne regulacje i normy, które określają, jak należy postępować w obecności gazów. Jednym z kluczowych elementów w zapewnieniu bezpieczeństwa jest posiadanie odpowiednich uprawnień, takich jak uprawnienia G3. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego właśnie te […]