stomatolog, dentysta

Najważniejsze informacje o zaniku kości w jamie ustnej

Nie zawsze jest możliwe posiadanie pełnych łuków zębowych. Prawdą jest, że osoby mające wszystkie zęby mogą cieszyć się w pełni komfortowym życiem. Gdy jednak z różnych przyczyn musimy usunąć uzębienie mogą pojawić się problemy. Zęby bowiem pełnią także funkcję obciążającą kości. Gdy z powodu utraty zęba pojawia się luka, naturalna sytuacja zostaje zaburzona i możemy mieć do czynienia z procesem zaniku kości. Dlatego też tak ważne jest dbanie o każdy ząb i wdrażanie odpowiedniego leczenia stomatologicznego.

Zanik kości jamy ustnej – konsekwencje

Zanik kości jamy ustnej to proces, który prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji mających wpływ na pogorszenie funkcjonowania. Zanik kości jamy ustnej prowadzi bowiem do pogorszenia estetyki twarzy, na której pojawiają się głębokie zmarszczki. Zdarza się także, że usta i policzki zapadają się. Takie zmiany w wyglądzie fizycznym bardzo niekorzystnie wpływają na psychikę i mogą nawet prowadzi do depresji. Ponadto ubytki w tkance kostnej są przeciwwskazaniem do wykonywania jakichkolwiek zabiegów związanych z implantologią.

Zanik kości jamy ustnej – przyczyny

Jak wspomniano wcześniej, najważniejszą przyczyną występowania zaniku kości szczęki są sytuacje, gdy nastąpi utrata zębów. Proces zaniku może rozpocząć się już po 3 miesiącach po utracie zębów, dlatego ważna jest szybka reakcja. Niezwykle istotnym elementem pozwalającym zapobiegać utracie zębów jest oczywiście profilaktyka, czyli dbanie o zęby i regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym.
Innymi przyczynami powstawania zaniku kości w jamie ustnej jest paradontoza oraz inne schorzenia w tym obrębie, jak: osteoporoza, nowotwory, czy zapalenia kości.

Zabieg odbudowy kości szczęki – na czym polega?

Zabieg odbudowy kości szczęki jest dla wielu osób jedynym ratunkiem, by znów cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Na szczęście istnieją współcześnie metody, które pozwalają skutecznie odbudować zanikającą kość. Jednym z takich zabiegów jest podniesienie zatoki szczękowej za pomocą specjalnych narzędzi. Następnie wypełnia się pustą przestrzeń specjalnym materiałem biokompatybilnym, który jest w stu procentach bezpieczny dla ludzkiego organizmu.
Zabieg odbudowy kości szczęki to także sterowana regeneracja kości, która polega na całkowitym odbudowaniu tkanki kostnej. Podobnie jak w przypadku podniesienia zatoki szczękowej lukę wypełnia się materiałem biokompatybilnym, oprócz tego jednak używa się specjalnej błony, która posiada cechy regenerujące i gojące. Warto dodać, że powyższe zabiegi są jak najbardziej bezpieczne, skuteczne i bezbolesne. Dzieje się tak, dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych metod znieczulających.

Po poddaniu się zabiegom odbudowy kości, w jamie ustnej przywrócona zostaje pełna funkcjonalność i można żyć znów komfortowo.

Najnowsze

dłutowanie zęba

W jakich przypadkach wykonuje się dłutowanie zęba?

Dłutowanie zęba to jedna z wielu procedur stomatologicznych, które mogą być konieczne w przypadku różnych problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Choć wiele osób boi się tego zabiegu, jest to często niezbędne dla utrzymania zdrowia zębów i dziąseł. Dlatego warto poznać sytuacje, w których wykonuje się dłutowanie zęba. Leczenie próchnicy Próchnica jest jednym z najczęstszych problemów […]

pasty do zębów z naturalnych składników

Czy pasty do zębów z naturalnych składników są skuteczne?

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają pasty do zębów oparte na naturalnych składnikach. Ale czy te produkty są naprawdę skuteczne w zapewnieniu zdrowia jamy ustnej? Wiele osób zastanawia się, czy warto zainwestować w takie pasty, czy też lepiej trzymać się tradycyjnych środków. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu. Naturalne składniki a skuteczność Pasty do zębów […]