dentysta, stomatolog

Dentysta Opole – plan leczenia stomatologicznego

Jeszcze do niedawna, wizyta u dentysty budziła w wielu osobach strach i dyskomfort – obecne leczenie stomatologiczne przebiega dużo mniej stresująco dla pacjenta, a co najważniejsze, jest poprzedzone planem leczenia według którego przeprowadzane są zaplanowane zabiegi przy kolejnych wizytach.

Plan leczenia stomatologicznego

Jest to szczegółowy, kompleksowy a przede wszystkim indywidualny harmonogram zamierzonych zabiegów dentystycznych, które lekarz stomatolog zamierza przeprowadzić u danego pacjenta. Ma to na celu rozpoznanie i leczenie ewentualnych chorób jamy ustnej, naprawienie ubytków w zębach i osiągnięcie całkowitego wyleczenia pacjenta, borykającego się z problemami stomatologicznymi. Plan leczenia dentystycznego ma również zapoznać pacjenta z zaleconymi zabiegami, kosztami leczenia oraz terminami wizyt.

Leczenie stomatologicznego

Leczenie stomatologiczne wiąże się z zabiegami wykonywanymi w jamie ustnej, a dotyczy chorób zębów, przyzębia, dziąseł i tym podobnych schorzeń.
Do tego typu leczenia zalicza się:

 • leczenie kanałowe,
 • usunięcie złogów nazębnych,
 • leczenie próchnicy,
 • leczenie chirurgiczne,
 • zdjęcia rentgenowskie wnętrza jamy ustnej,
 • usunięcie zębów,
 • kontrolne badania stanu uzębienia,
 • leczenie zmian na błonie śluzowej
  i wiele innych.

Plan leczenia dentystycznego

Zdrowa jama ustna, zęby oraz dziąsła umożliwiają nam spożywanie posiłków, jedzenie oraz odczuwanie zapachów i smaków. Z tego powodu, prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej, skuteczne szczotkowanie zębów oraz planowane wizyty u lekarza stomatologa pozwolą na funkcjonowanie bez bólu i dyskomfortu. Jeśli jednak zaniedbamy codzienną pielęgnację w obrębie jamy ustnej i zębów, może dojść do sytuacji, w której będziemy zmuszeni skorzystać z porady lekarza dentysty.
Podczas pierwszej wizyty stomatolog sporządzi plan leczenia, który obejmie kompleksowa diagnostykę pacjenta.
W planie leczenia powinny się znaleźć informacje o:

 • stanie zdrowia pacjenta,
 • wynikach badań,
 • przebytej wizycie profilaktyczno-higienizacyjnej,
 • zakresie przeprowadzonego wcześniej leczenia,
 • udzielonych konsultacjach
  wielospecjalistycznych,
 • planowanych zabiegach,
 • kosztach poszczególnych etapów leczenia.

Plan leczenia stomatologicznego zakłada całkowite zlikwidowanie problemów związanych z jamą ustna danego pacjenta, dlatego warto przeprowadzać go dokładnie według rozpisanego schematu, ponieważ powierzchowne zajęcie się pacjentem nie zlikwiduje jego dolegliwości, a zaledwie zaleczy już istniejące. Plan leczenia dentystycznego praktykują stomatolodzy w całej Polsce, głównie w dużych miastach. Do nich można zaliczyć Opole, miasto leżące w granicach województwa opolskiego.

Najnowsze

diagnozowanie nowotworów

W jaki sposób onkolodzy diagnozują nowotwory?

Nowotwory stanowią poważne wyzwanie dla współczesnej medycyny, a ich diagnoza jest kluczowa dla skutecznego leczenia. Proces ten wymaga zaawansowanych technologii i specjalistycznej wiedzy lekarzy onkologów, którzy starannie analizują różnorodne czynniki, aby ustalić dokładną diagnozę. Wywiad i badanie Pierwszym etapem diagnostyki nowotworów jest szczegółowy wywiad medyczny, który odgrywa kluczową rolę w identyfikacji potencjalnych czynników ryzyka oraz […]

powstawanie zgryzu krzyżowego

Jak powstaje zgryz krzyżowy?

Zgryz krzyżowy, znany również jako zgryz krzyżowany, to jedna z najczęstszych wad zgryzu, która może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Zrozumienie tego, jak powstaje zgryz krzyżowy, jest kluczowe dla skutecznej diagnozy i leczenia tego schorzenia stomatologicznego. Anatomia zgryzu krzyżowego Zgryz krzyżowy może mieć swoje korzenie w różnych aspektach anatomii jamy ustnej. Jednym z głównych czynników […]