elektryka, SEP, szkolenie SEP

Dlaczego warto zrobić kursy elektryczne?

Elektryk to ceniony zawód. Specjaliści z tej dziedziny są potrzebni w rozmaitych branżach, dlatego też co i rusz poszukuje się wykwalifikowanych osób na odpowiedzialne stanowiska. Szkolenia sep cieszą się ogromnym zainteresowaniem, niekiedy to pracodawcy finansują swoim podwładnym możliwość odbycia takiego szkolenia, ponieważ chcą mieć bardziej fachową kadrę. Jak wyglądają kursy na uprawnienia elektryczne i dlaczego warto je odbyć?

Szkolenia elektryczne – na czym to polega?

Szkolenia sep dzielą się ogólnie na trzy grupy szkoleń, a szkolenia elektryczne zaliczane są do grupy G1. Dedykowane są dla przedsiębiorstwa oraz osób fizycznych, które na mocy rozporządzenia MGPiPS (Dz. U. 2003 r. Nr 89 poz. 828 § 3 i 5) mają możliwość zajmowania się dozorem lub eksploatacją urządzeń czy instalacji elektroenergetycznych. Osoby, które odbędą kursy mogą samodzielnie pracować na stanowiskach związanych z eksploatacją, kontrolą, konserwacją czy montażem wymienionych maszyn i instalacji. Mogą także w ich obszarze dokonywać pomiarów. Jest to bardzo odpowiedzialny rodzaj pracy, więc bez uprawnień nie da się go wykonywać.

Kursy elektryczne – gdzie i jak długo ważne?

Szkolenia elektryczne obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej. Szkolenie takie każdorazowo kończy się egzaminem i wydaniem stosownego certyfikatu. Do kursu można przystąpić, gdy ktoś stara się po raz pierwszy o wydanie uprawnień, ale raz zdobyte uprawnienia trzeba także regularnie odnawiać. Dokumenty obowiązują przez okres 5 lat. Po tym czasie trzeba ponownie przystąpić do szkolenia i zdać egzamin. Przepisy prawne nie określają, kto konkretnie może wziąć udział w szkoleniu, więc w teorii mógłby to być każdy, jednak jest to kurs dedykowany osobom, które posiadają już podstawową wiedzę merytoryczną z zakresu elektryki.

Kursy na uprawnienia elektryczne – korzyści dla kursantów

Za pracę bez wymaganych uprawnień grozą grzywny, dlatego też lepiej tego nie próbować. Kursy na uprawnienia elektryczne przed wieloma osobami otwierają możliwości rozwojowe w danej firmie. Czasem zyskanie uprawnień jest w ogóle wymagane do tego, aby ktoś zyskał pracę i został zatrudniony w danym przedsiębiorstwie. Gdy jest się już pracownikiem firmy, uzyskanie kwalifikacji może oznaczać awans, rozszerzenie obowiązków, a co za tym idzie większe wynagrodzenie za wykonywaną pracę.

Najnowsze

maszyna do lodów gałkowych

Maszyny do Lodów Gałkowych: Innowacja od Producenta Maszyn do Lodów

W świecie gastronomii, gdzie konkurencja nigdy nie śpi, a klienci poszukują nowych smaków i doświadczeń, maszyny do lodów gałkowych stanowią klucz do sukcesu wielu przedsiębiorstw. Zaawansowane technologicznie i zaprojektowane z myślą o efektywności, te urządzenia są sercem produkcji lodów w wielu lokalach. Producent maszyn do lodów, dzięki ciągłemu dążeniu do innowacji, oferuje rozwiązania, które nie […]

SEP G3 bezpieczeństwo pracy

Bezpieczeństwo i regulacje w pracy z gazem – dlaczego uprawnienia G3 są kluczowe?

Praca z gazem to ważny aspekt wielu dziedzin przemysłu i życia codziennego. Aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność tych procesów, istnieją liczne regulacje i normy, które określają, jak należy postępować w obecności gazów. Jednym z kluczowych elementów w zapewnieniu bezpieczeństwa jest posiadanie odpowiednich uprawnień, takich jak uprawnienia G3. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego właśnie te […]