kto wynalazł telefon

Kto wymyślił pierwszy telefon i kogo uznajemy za ojca komórek?

Telefony komórkowe odgrywają ogromną rolę w obecnym świecie. Bardzo szybko stały się nieodłącznym elementem codziennej rzeczywistości, a większość z nas nie wyobraża sobie funkcjonowania bez ich pomocy. Komórki są dla nas czymś tak oczywistym, że przestaliśmy je dostrzegać, chociaż jeszcze dwie dekady temu były one prawdziwą innowacją, na jaką nie każdy mógł sobie pozwolić. Kto wymyślił telefon? Komu zawdzięczamy dzisiejszy komfort i łatwość komunikowania się? Skąd wziął się pierwszy telefon komórkowy? Zapraszamy do lektury poniższego tekstu!

Kto wynalazł telefon?

Oficjalnie za wynalazcę telefonu uznaje się urodzonego w Edynburgu Alexandra Grahama Bella, który jako pierwszy opatentował swój wynalazek w 1876 roku i stał się tym, kto wynalazł telefon. Idea tego urządzenia była jednak zgłębiana już od XVII wieku. Dodatkowo w dobie wynalazków, często dochodziło do podkradania sobie wzajemnie pomysłów i zdarzało się, że patenty były przyznawane osobom, które nie miały nic wspólnego z odkryciem, jak podobno było w przypadku Thomasa Edisona i słynnej żarówki. Bell pochodził jednak z rodziny, która od pokoleń zajmowała się fonetyką i pierwszymi formami logopedii. Młody Alexander chciał wynaleźć sprzęt, który pomagałby osobom niedosłyszącym. W ten sposób udało mu się skonstruować prototyp głośnika oraz mikrofonu. Rozwój badań w tym kierunku zaowocował natomiast powstaniem telefonu.

Pierwszy telefon komórkowy – kto wymyślił telefon tego typu?

Badania nad opracowaniem telefonu komórkowego zaczęły się już w latach 40 XX wieku i miały głównie miejsce w USA. Pierwszy prototyp telefonu mobilnego stworzyła firma Ericsson w 1956 roku. Sprzęt ten był naprawdę pokaźnych rozmiarów, a jego waga wynosiła około 40 kg. Sami możemy więc zauważyć, że urządzenie było raczej mało wygodne w obsłudze i nie miało zbyt dużo wspólnego z “mobilnością. Dodatkowo jego koszt był zbliżony do ówczesnych cen samochodów.
Dopiero niecałe 20 lat później, w 1973 roku, tym razem amerykańska firma Motorola wprowadziła na rynek pierwszy model telefonu komórkowego Motorola DynaTAC. Za ojca tego modelu oraz jednocześnie wynalazcę telefonu komórkowego uznaje się Martina Coopera, naukowca, będącego dyrektorem działu Motoroli odpowiedzialnego za badania i rozwój. DynaTAC doczekał się swojej premiery na rynku dopiero 10 lat później. Ważył niecałe 2 kg i już wtedy uzyskał żartobliwy przydomek cegły lub buta. Posiadał wysuwaną antenę. Telefon nie posiadał ekranu, a jedynie klawiaturę. Jego funkcje ograniczały się do: mówienia, słuchania i wybierania numeru.

Najnowsze

uprawnienia elektryka

Uprawnienia Elektryka: Kompletny Przewodnik

Elektryk jest kluczowym zawodem w dzisiejszym świecie, a prawidłowe kwalifikacje i uprawnienia są niezbędne do wykonywania tej roli. W poniższym artykule zbadamy różne aspekty tych uprawnień, aby pomóc Ci zrozumieć, co jest wymagane, aby pracować jako elektryk. Rodzaje uprawnień elektryka W Polsce uprawnienia elektryka są klasyfikowane na różne typy i grupy, dostosowane do różnych poziomów […]

uprawnienia cieplne sep

Gdzie można szukać zatrudnienia z uprawnieniami cieplnymi SEP G2?

Otrzymanie certyfikatu uprawnień cieplnych SEP G2 jest dla wielu osób krokiem ku zatrudnieniu w tej dziedzinie. Uprawnienia te gwarantują wykwalifikowaną pracę w instalacjach, montażu i naprawie urządzeń cieplnych w gospodarstwie domowym i przedsiębiorstwach. Wykwalifikowany pracownik może uzyskać dostęp do szerokiego zakresu zatrudnienia, od instalatora do inspektora. Znalezienie odpowiedniego zatrudnienia z uprawnieniami cieplnymi SEP G2 może […]