uśmiech, dbanie o zęby

Próchnica zęba: kiedy wystarczy zwykła plomba, a kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?

Próchnica jest najczęściej diagnozowaną chorobą zębów. Jej leczenie polega na usunięciu ubytku i jego uzupełnieniu. Kiedy wystarczy zwykła plomba, a kiedy konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego?

Jak leczy się próchnicę?

Do próchnicy dochodzi na skutek zniszczenia szkliwa zębowego przez szkodliwe bakterie namnażające się w jamie ustnej. Sprzyjają jej cukry proste, które odkładają się po posiłku na zębach i stanowią pożywkę dla bakterii próchniczych. Leczeniem próchnicy zajmuje się dziedzina określana jako stomatologia zachowawcza.

Obecnie stosuje się dwie główne metody leczenia zmian próchniczych:

  • uzupełnienie ubytków materiałem, tzw. plombowanie
  • leczenie endodontyczne, kanałowe

Leczenie próchnicy jest podstawowym zabiegiem prowadzonym w praktycznie każdym gabinecie. Gdy potrzebny jest dobry stomatolog Wrocław to miasto, w którym także można skorzystać z kompleksowego leczenia próchnicy.

Kiedy wystarczy plomba?

Leczenie zachowawcze w postaci uzupełniania ubytku próchniczego materiałem jest stosowane wtedy, gdy zmiana nie jest duża i dotyczy szkliwa zębowego, czyli wierzchniej warstwy zęba.

Do uzupełniania zmian stosuje się różne typy materiałów. Najlepsze to materiały światłoutwardzalne, które są trwałe i szczelne. Niestety, NFZ ich nie refunduje i można skorzystać z nich tylko prywatnie.

Osobom poszukującym ofert jak prywatny dentysta Wrocław oferuje dostęp do wielu gabinetów, gdzie można wykonać leczenie nowoczesnymi materiałami.

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?

Endodoncja jest dziedziną stomatologii skupioną na leczeniu zmian wnętrza zęba – miazgi zębowej.

Leczenie kanałowe, czyli endodontyczne prowadzone jest wtedy, gdy próchnica jest głęboka i dotknęła już miazgi. Wtedy usuwa się miazgę zęba i oczyszcza jego kanały. Po takim zabiegu ząb jest martwy, lecz nie trzeba go usuwać.

Gdy potrzebny jest dobry dentysta Wrocław także ma wiele gabinetów, gdzie można wykonać kompleksowe leczenie kanałowe na bazie najnowocześniejszych materiałów i technologii.

Stomatolog Wrocław – jak wybrać dobry gabinet?

We Wrocławiu działa wiele gabinetów stomatologicznych. Jak wybrać najlepszego dentystę?

W przypadku lekarzy jak dentysta Wrocław daje dostęp do gabinetów przyjmujących na NFZ oraz prywatnie. Najszersza gama usług w ramach leczenia próchnicy dostępna jest w gabinetach prywatnych.

Aby wybrać dobry gabinet stomatologiczny, warto sprawdzić jego ofertę oraz opinie, jakie można znaleźć online.

Najnowsze

diagnozowanie nowotworów

W jaki sposób onkolodzy diagnozują nowotwory?

Nowotwory stanowią poważne wyzwanie dla współczesnej medycyny, a ich diagnoza jest kluczowa dla skutecznego leczenia. Proces ten wymaga zaawansowanych technologii i specjalistycznej wiedzy lekarzy onkologów, którzy starannie analizują różnorodne czynniki, aby ustalić dokładną diagnozę. Wywiad i badanie Pierwszym etapem diagnostyki nowotworów jest szczegółowy wywiad medyczny, który odgrywa kluczową rolę w identyfikacji potencjalnych czynników ryzyka oraz […]

powstawanie zgryzu krzyżowego

Jak powstaje zgryz krzyżowy?

Zgryz krzyżowy, znany również jako zgryz krzyżowany, to jedna z najczęstszych wad zgryzu, która może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Zrozumienie tego, jak powstaje zgryz krzyżowy, jest kluczowe dla skutecznej diagnozy i leczenia tego schorzenia stomatologicznego. Anatomia zgryzu krzyżowego Zgryz krzyżowy może mieć swoje korzenie w różnych aspektach anatomii jamy ustnej. Jednym z głównych czynników […]