Ręczny odchwaszczacz – pielęgnacja ogrodu
Wszędzie tam, gdzie nie ma betonowych lub kamiennych chodników, asfaltowych ulic czy terakotowych alejek, pojawiają się chwasty, wyrastające z żyznego lub mniej żyznego gruntu. Jednak dopóki nie zakłócają swoją obecnością plony i nie powodują ich słabszej jakości, nie są usuwane. Dotyczy to głównie nieużytków, łąk oraz ugorów, gdzie brak jest uprawy roślin na potrzeby spożywcze.
Pielęgnacja ogrodu
Każdy właściciel ogródka działkowego, przydomowego ogrodu lub innego gruntu uprawnego stara się by obecność chwastów nie zagłuszała wschodzących roślin i nie powodowała ich słabszej jakości. Z tego powodu, ogrodnicy usuwają chwasty oraz starają się zapobiec ich rozsianiu poprzez wyłożenie grządek i rabat włókniną ogrodniczą, która nie dopuszcza do rozrostu chwastów. Oprócz włókniny można stosować również inne, naturalne ściółki, powstałe z szyszek, kory drzew czy odpadów z tartaku. Te naturalne produkty będące odpadami drzewnymi nie szkodzą środowisku, a rozkładając się, wzbogacają glebę w składniki odżywcze.
Zdarza się jednak, że ściółka czy włóknina nie wystarczą, wtedy w walce z chwastami pomogą nam proste, lecz skutecznie narzędzia, zwane odchwaszczaczami ręcznymi.
Odchwaszczacz ręczny
Jest to narzędzie składające się z długiego trzonka, zakończonego widełkami, na których osadzone jest ostrze, przypominające ostrze motyki. Rękojeść odchwaszczacza ręcznego wykonana jest z metalu lub drewna, co zależy od producenta tego narzędzia. Ostrze i widełki najczęściej wykonane są z wysokiej jakości stali, odpornej na wiele czynników zewnętrznych. Długa rączka odchwaszczacza znakomicie sprawdza się podczas pielenia wśród gęstych i kolczastych krzewów owocowych lub ozdobnych, a także na grządkach warzywnych.
Odchwaszczacz ręczny do trawników
Soczystozielony, pięknie utrzymany trawnik jest dumą każdego właściciela ogrodu – niestety, jego również nie omijają uciążliwe chwasty. Jedynym wyjściem, oprócz stosowania chemikaliów, jest użycie odchwaszczacza ręcznego do trawników. Jest to również bardzo proste, ale niezwykle skuteczne narzędzie do walki z nieproszonymi gośćmi roślinnymi. Aby usunąć chwast, należy wbić długą i wąską łopatkę tuż obok niepożądanej rośliny, a następnie podważyć ją narzędziem, celem wyrwania z gleby. Tak potraktowany chwast nie będzie miał możliwości rozrosnąć się w tym samym miejscu, a tym samym nie zakłóci swoją obecnością linii trawnika.
Odchwaszczacz do trawników sprawdza się zarówno w krótko przyciętej trawie, jak i w nieco wyższej.