Jak dbać o zęby? W czym pomaga plan leczenia stomatologicznego?
Dlaczego leczenie stomatologiczne jest tak ważne? Pozwala między innymi cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem przez wiele lat, a także zapobiegać wystąpieniu innych schorzeń ogólnoustrojowych. W jaki sposób lekarz sporządza plan leczenia dentystycznego? Na której wizycie można się z nim zapoznać?
Leczenie stomatologiczne nie jest związane jedynie z aspektem estetycznym
Wiele osób odkłada decyzję o wizycie u stomatologa lub rezygnuje z leczenia zębów myśląc, że nie jest to nic ważnego. Niestety choroby przyzębia nadal w niektórych kręgach uważane są jedynie za defekt estetyczny, który nie wpływa na ogólną kondycję organizmu. Jest w takim przeświadczeniu wiele błędnych założeń, bowiem nieleczone uzębienie może prowadzić do bolesnych zmian w jamie ustnej oraz wielu powikłań wieloukładowych – z chorobami serca włącznie. Warto więc regularnie sprawdzać kondycję zębów i – w razie konieczności – wdrożyć odpowiednie leczenie stomatologiczne. Pozwoli to zadbać nie tylko o ogólne zdrowie, ale także o portfel. Zaawansowane zmiany w obrębie jamy ustnej są trudniejsze do wyleczenia – co za tym idzie, wizyty u dentysty są wtedy zwyczajnie droższe.
Czym jest plan leczenia stomatologicznego?
Plan leczenia stomatologicznego jest czymś w rodzaju podsumowania dotyczącego tego, jaki jest ogólny stan jamy ustnej. Pacjent – po uprzednim wykonaniu niezbędnych badań diagnostycznych – otrzymuje od lekarza wykaz problemów dotyczących uzębienia, które należy naprawić. Otrzymując rozpiskę tego typu można także zapoznać się z tym, jaki plan leczenia dentystycznego proponuje specjalista. To pacjenta należy decyzja o tym, czy podejmie się jego wdrożenia.
Kiedy lekarz określa plan leczenia dentystycznego?
Warto wiedzieć, że planu leczenia stomatologicznego nie otrzymuje się od ręki na pierwszej wizycie. Najpierw konieczne jest wykonanie badań diagnostycznych oraz dokładne zbadanie jamy ustnej. Rozpoczyna się od przeglądu dentystycznego i zdjęć RTG, które szczegółowo ukazują kondycję jamy ustnej. Dopiero na drugiej wizycie pacjent może zapoznać się w planem leczenia, który przygotował dla niego dentysta. Należy zaznaczyć, że – kiedy sytuacja tego wymaga – lekarz zasięga porady u innych specjalistów (np. u protetyków, endodontów lub ortodontów), by jak najlepiej przeprowadzić planowane leczenie u pacjenta, który się do niego zgłasza.