gabinet dentystyczny, stomatolog

Nowotwory jamy ustnej

Nowotwory jamy ustnej najczęściej obejmują język, dziąsła i podniebienie. W ich leczeniu kluczowy jest czas – im szybciej zostaną wykryte, tym łatwiej się ich pozbyć. Dzięki regularnym wizytom u stomatologa można wcześnie zdiagnozować zmiany nowotworowe w jamie ustnej i podjąć odpowiednie leczenie.

Nowotwór jamy ustnej – pierwsze objawy

Zmiany nowotworowe w jamie ustnej początkowo nie wyglądają niepokojąco. Wyglądem mogą przypominać afty lub ranki powodowane noszeniem aparatu ortodontycznego. Zdarza się także, że mają postać zgrubienia albo niewielkiego guzka. Jednym z pierwszych objawów nowotworu może być również trudno gojąca się rana po ekstrakcji. Niektórzy pacjenci podają także, że choroba objawiała się przewlekłym bólem w obrębie języka, podniebienia lub ścian policzków i nadprodukcją śliny.

Jeśli powyższe objawy nie ustępują po dwóch tygodniach, powinien obejrzeć je stomatolog. Zwykle po wstępnych oględzinach i wykonaniu zdjęcia, może on zlecić także tomografię lub specjalistyczne konsultacje, np. w celu pobrania wycinka zmian do badania histopatologicznego.

Przyczyny nowotworów jamy ustnej

Zmiany nowotworowe w jamie ustnej najczęściej spowodowane są brakiem higieny oraz niewłaściwym trybem życia. Badania pokazują, że nowotwory jamy ustnej częściej diagnozuje się u pacjentów nadużywających alkoholu oraz innych używek. Wśród chorych dominują też palacze.

Na raka narażeni są również pacjenci z dużymi wadami zgryzu oraz noszący protezy zębowe. Źle dobrana proteza lub brak jej higieny mogą powodować rany na dziąsłach i przyczyniać się do powstawania niepokojących zmian.

Regularne badania stomatologiczne, nawet co 6 miesięcy, powinni wykonywać również pacjenci onkologiczni oraz tacy, u których w rodzinie wystąpiły zmiany nowotworowe w jamie ustnej.

Profilaktyka nowotworów jamy ustnej

Nowotwór jamy ustnej to schorzenie, którego można uniknąć, stosując podstawowe zasady higieny. Należy myć zęby dwa razy dziennie i wszystkie zmiany próchnicze leczyć na bieżąco u stomatologa. Nieleczone stany zapalne ułatwiają powstawanie i rozwój zmian chorobowych, także nowotworów.

Stomatolog podczas rutynowego badania jest w stanie zauważyć wszystkie niepokojące zmiany w jamie ustnej. Dlatego bardzo ważne jest, by odwiedzać gabinet dentysty regularnie i nie lekceważyć powtarzających się objawów, które mogą świadczyć o rozwijającym się nowotworze.

Najnowsze

Jak zmieniają się zęby pod wpływem długotrwałej erozji?

Jak zmieniają się zęby pod wpływem długotrwałej erozji?

Erozja szkliwa to proces stopniowego niszczenia zewnętrznej warstwy zębów, wywołany przez działanie kwasów niezwiązanych z działalnością bakteryjną. Długotrwała ekspozycja na czynniki erozyjne prowadzi do poważnych zmian w strukturze i wyglądzie zębów, a także do powstawania szeregu dolegliwości zdrowotnych. W tym artykule wyjaśniamy, jak dokładnie zmieniają się zęby pod wpływem erozji oraz jakie są konsekwencje zaniedbania […]

ignorowanie ubytków zębowych

Ubytki zębowe – dlaczego nie warto ich ignorować?

Ubytki zębowe to jedno z najczęściej występujących schorzeń jamy ustnej, które dotyczy osób w każdym wieku. Choć początkowo mogą wydawać się niegroźne, ignorowanie ich prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych, estetycznych, a także finansowych. W niniejszym artykule wyjaśniamy, czym są ubytki, jakie są ich przyczyny oraz dlaczego szybkie leczenie jest tak istotne. Czym są ubytki zębowe […]