gabinet dentystyczny, stomatolog

Nowotwory jamy ustnej

Nowotwory jamy ustnej najczęściej obejmują język, dziąsła i podniebienie. W ich leczeniu kluczowy jest czas – im szybciej zostaną wykryte, tym łatwiej się ich pozbyć. Dzięki regularnym wizytom u stomatologa można wcześnie zdiagnozować zmiany nowotworowe w jamie ustnej i podjąć odpowiednie leczenie.

Nowotwór jamy ustnej – pierwsze objawy

Zmiany nowotworowe w jamie ustnej początkowo nie wyglądają niepokojąco. Wyglądem mogą przypominać afty lub ranki powodowane noszeniem aparatu ortodontycznego. Zdarza się także, że mają postać zgrubienia albo niewielkiego guzka. Jednym z pierwszych objawów nowotworu może być również trudno gojąca się rana po ekstrakcji. Niektórzy pacjenci podają także, że choroba objawiała się przewlekłym bólem w obrębie języka, podniebienia lub ścian policzków i nadprodukcją śliny.

Jeśli powyższe objawy nie ustępują po dwóch tygodniach, powinien obejrzeć je stomatolog. Zwykle po wstępnych oględzinach i wykonaniu zdjęcia, może on zlecić także tomografię lub specjalistyczne konsultacje, np. w celu pobrania wycinka zmian do badania histopatologicznego.

Przyczyny nowotworów jamy ustnej

Zmiany nowotworowe w jamie ustnej najczęściej spowodowane są brakiem higieny oraz niewłaściwym trybem życia. Badania pokazują, że nowotwory jamy ustnej częściej diagnozuje się u pacjentów nadużywających alkoholu oraz innych używek. Wśród chorych dominują też palacze.

Na raka narażeni są również pacjenci z dużymi wadami zgryzu oraz noszący protezy zębowe. Źle dobrana proteza lub brak jej higieny mogą powodować rany na dziąsłach i przyczyniać się do powstawania niepokojących zmian.

Regularne badania stomatologiczne, nawet co 6 miesięcy, powinni wykonywać również pacjenci onkologiczni oraz tacy, u których w rodzinie wystąpiły zmiany nowotworowe w jamie ustnej.

Profilaktyka nowotworów jamy ustnej

Nowotwór jamy ustnej to schorzenie, którego można uniknąć, stosując podstawowe zasady higieny. Należy myć zęby dwa razy dziennie i wszystkie zmiany próchnicze leczyć na bieżąco u stomatologa. Nieleczone stany zapalne ułatwiają powstawanie i rozwój zmian chorobowych, także nowotworów.

Stomatolog podczas rutynowego badania jest w stanie zauważyć wszystkie niepokojące zmiany w jamie ustnej. Dlatego bardzo ważne jest, by odwiedzać gabinet dentysty regularnie i nie lekceważyć powtarzających się objawów, które mogą świadczyć o rozwijającym się nowotworze.

Najnowsze

dłutowanie zęba

W jakich przypadkach wykonuje się dłutowanie zęba?

Dłutowanie zęba to jedna z wielu procedur stomatologicznych, które mogą być konieczne w przypadku różnych problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Choć wiele osób boi się tego zabiegu, jest to często niezbędne dla utrzymania zdrowia zębów i dziąseł. Dlatego warto poznać sytuacje, w których wykonuje się dłutowanie zęba. Leczenie próchnicy Próchnica jest jednym z najczęstszych problemów […]

pasty do zębów z naturalnych składników

Czy pasty do zębów z naturalnych składników są skuteczne?

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają pasty do zębów oparte na naturalnych składnikach. Ale czy te produkty są naprawdę skuteczne w zapewnieniu zdrowia jamy ustnej? Wiele osób zastanawia się, czy warto zainwestować w takie pasty, czy też lepiej trzymać się tradycyjnych środków. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu. Naturalne składniki a skuteczność Pasty do zębów […]