dentysta, stomatolog

Bezzębie – przyczyny i leczenie

Wiele osób w wieku starszym, zwłaszcza tych po 60 roku życia, spotyka się z problemem bezzębia. Zdarzają się również pojedyncze przypadki bezzębia wśród małych dzieci, zwłaszcza tych, które nie stosują prawidłowej higieny jamy ustnej. Jak sama nazwa wskazuje przypadłość ta występuje, gdy komuś brakuje niektórych lub wszystkich zębów. Taki stan rzeczy może z kolei przekładać się bezpośrednio na jakość życia, ponieważ wymiernie utrudnia żucie i prawidłowe trawienie jedzenia. Wpływa także na ogólny wygląd naszej twarzy. Poniższy tekst ma na celu wskazanie na przyczyny tych nieprawidłowości a także odpowiedzenie na pytanie jak wygląda leczenie bezzębia.

Przyczyny powstawania bezzębia

Chociaż liczba stwierdzonych przypadków bezzębia spadła w ciągu ostatniej dekady, przypadłość ta jest nadal jest dość powszechna. Według przeprowadzonych badań naukowych, w latach 2011-2016 co szósty dorosły w wieku 60 lat stracił na stałe przynajmniej jeden ząb. Istotne zatem jest wskazanie głównych przyczyn takiego stanu rzeczy.

Przede wszystkim wskazuje się tutaj na rozmaite infekcje jamy ustnej, wywołane zgubnym działaniem bakterii. Oczywiście wszelkiego rodzaju urazy i uszkodzenia mechaniczne mogą się przyczyniać do powstawania bezzębia. Wskazaliśmy już na wstępie tego tekstu, że także nieodpowiednia higiena jamy ustnej – jest tutaj nadrzędna rola edukacji, już od najmłodszych lat. Z kolei różne choroby jak przykładowo niesławna osteoporoza wpływają na stan kości i także zębów. Wymienić jeszcze należy złe nawyki żywieniowe – dieta bogata w cukry nie jest nigdy dobrym pomysłem!

Jak wygląda leczenie bezzębia?

Odbudowa bezzębia jest na szczęście możliwa, przynajmniej w pewnym stopniu. Dentyści stosują różne podejścia do leczenia bezzębia, w zależności od stopnia utraty zębów. U osób z bezzębiem częściowym lekarze zastępują utracone zęby protezą częściową. Mogą również stosować w tym wypadku protezy na implantach, czyli sztuczne korzenie zębów przykręcane do kości szczęki.

Nieco większy problem pojawia się niestety w przypadku bezzębia całkowitego. Wówczas stomatolodzy przedstawiają dwie podstawowe opcje – całkowitą protezę lub most. W pierwszym wypadku są to sztuczne zęby, które całkowicie zastępują brakujące. Najczęściej używa się w tym celu bazy akrylowej, która uzupełnia utraconą tkankę kostną.
Z kolei mostek zęba składa się ze sztucznych implantów przymocowanych do metalowej ramy. Dentysta przymocuje mostek do jamy ustnej w miejscu, w którym kiedyś pierwotnie znajdowały się zęby.

Najnowsze

Czy leczenie kanałowe ósemki różni się od leczenia zwykłego zęba?

Czy leczenie kanałowe ósemki różni się od leczenia zwykłego zęba?

Leczenie kanałowe, czyli leczenie endodontyczne, to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w nowoczesnej stomatologii. Polega na usunięciu zmienionej chorobowo miazgi z wnętrza zęba, opracowaniu kanałów korzeniowych i ich szczelnym wypełnieniu. Choć procedura jest zasadniczo podobna niezależnie od lokalizacji zęba, to leczenie kanałowe ósemek – czyli zębów mądrości – budzi wiele pytań i wątpliwości. W tym […]

Czy zatrzymane ósemki trzeba usuwać

Czy zatrzymane ósemki trzeba usuwać?

Ósemki, czyli zęby mądrości, to ostatnie zęby trzonowe, które pojawiają się w jamie ustnej – zwykle między 17. a 25. rokiem życia. Często jednak nie wyrzynają się one prawidłowo lub wcale nie przebijają się przez dziąsło, co prowadzi do tzw. zatrzymania ósemek. W takiej sytuacji wielu pacjentów zastanawia się, czy taki ząb trzeba usunąć, czy […]