dentysta, stomatolog

Bezzębie – przyczyny i leczenie

Wiele osób w wieku starszym, zwłaszcza tych po 60 roku życia, spotyka się z problemem bezzębia. Zdarzają się również pojedyncze przypadki bezzębia wśród małych dzieci, zwłaszcza tych, które nie stosują prawidłowej higieny jamy ustnej. Jak sama nazwa wskazuje przypadłość ta występuje, gdy komuś brakuje niektórych lub wszystkich zębów. Taki stan rzeczy może z kolei przekładać się bezpośrednio na jakość życia, ponieważ wymiernie utrudnia żucie i prawidłowe trawienie jedzenia. Wpływa także na ogólny wygląd naszej twarzy. Poniższy tekst ma na celu wskazanie na przyczyny tych nieprawidłowości a także odpowiedzenie na pytanie jak wygląda leczenie bezzębia.

Przyczyny powstawania bezzębia

Chociaż liczba stwierdzonych przypadków bezzębia spadła w ciągu ostatniej dekady, przypadłość ta jest nadal jest dość powszechna. Według przeprowadzonych badań naukowych, w latach 2011-2016 co szósty dorosły w wieku 60 lat stracił na stałe przynajmniej jeden ząb. Istotne zatem jest wskazanie głównych przyczyn takiego stanu rzeczy.

Przede wszystkim wskazuje się tutaj na rozmaite infekcje jamy ustnej, wywołane zgubnym działaniem bakterii. Oczywiście wszelkiego rodzaju urazy i uszkodzenia mechaniczne mogą się przyczyniać do powstawania bezzębia. Wskazaliśmy już na wstępie tego tekstu, że także nieodpowiednia higiena jamy ustnej – jest tutaj nadrzędna rola edukacji, już od najmłodszych lat. Z kolei różne choroby jak przykładowo niesławna osteoporoza wpływają na stan kości i także zębów. Wymienić jeszcze należy złe nawyki żywieniowe – dieta bogata w cukry nie jest nigdy dobrym pomysłem!

Jak wygląda leczenie bezzębia?

Odbudowa bezzębia jest na szczęście możliwa, przynajmniej w pewnym stopniu. Dentyści stosują różne podejścia do leczenia bezzębia, w zależności od stopnia utraty zębów. U osób z bezzębiem częściowym lekarze zastępują utracone zęby protezą częściową. Mogą również stosować w tym wypadku protezy na implantach, czyli sztuczne korzenie zębów przykręcane do kości szczęki.

Nieco większy problem pojawia się niestety w przypadku bezzębia całkowitego. Wówczas stomatolodzy przedstawiają dwie podstawowe opcje – całkowitą protezę lub most. W pierwszym wypadku są to sztuczne zęby, które całkowicie zastępują brakujące. Najczęściej używa się w tym celu bazy akrylowej, która uzupełnia utraconą tkankę kostną.
Z kolei mostek zęba składa się ze sztucznych implantów przymocowanych do metalowej ramy. Dentysta przymocuje mostek do jamy ustnej w miejscu, w którym kiedyś pierwotnie znajdowały się zęby.

Najnowsze

dłutowanie zęba

W jakich przypadkach wykonuje się dłutowanie zęba?

Dłutowanie zęba to jedna z wielu procedur stomatologicznych, które mogą być konieczne w przypadku różnych problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Choć wiele osób boi się tego zabiegu, jest to często niezbędne dla utrzymania zdrowia zębów i dziąseł. Dlatego warto poznać sytuacje, w których wykonuje się dłutowanie zęba. Leczenie próchnicy Próchnica jest jednym z najczęstszych problemów […]

pasty do zębów z naturalnych składników

Czy pasty do zębów z naturalnych składników są skuteczne?

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają pasty do zębów oparte na naturalnych składnikach. Ale czy te produkty są naprawdę skuteczne w zapewnieniu zdrowia jamy ustnej? Wiele osób zastanawia się, czy warto zainwestować w takie pasty, czy też lepiej trzymać się tradycyjnych środków. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu. Naturalne składniki a skuteczność Pasty do zębów […]