zdrowe zęby, dentysta, stoatologia

Najlepsi dentyści są w Szczecinie

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, czym zajmuje się dentysta? Z jakimi dolegliwościami i kiedy warto się do niego udać? Jak znaleźć najlepszego stomatologa w Szczecinie? Odpowiadamy na te pytania poniżej.

Stomatolog Szczecin – czym się zajmuje?

Stomatologia jest nauką medyczną. Dentysta może wykonywać ten zawód, jeżeli ukończy pięcioletnie studia magisterskie na kierunku stomatologicznym. Należy podkreślić, że nazwa stomatolog i dentysta są używane zamiennie – określają ten sam zawód. Zajmuje się on leczeniem zębów i obszarów szczękowo – twarzowych. Stomatologia to obszerna dziedzina, a w jej skład wchodzi kilka specjalizacji, które absolwenci muszą wybrać. Najpopularniejsze specjalizacje są z:

  • stomatologii zachowawczej wraz z leczeniem kanałowym (czyli endodoncją),
  • stomatologii dziecięcej,
  • chirurgii stomatologicznej,
  • chirurgii szczękowo – twarzowej,
  • protetyce,
  • ortodoncji,
  • periodontologii.

Z jakimi dolegliwościami udać się do dentysty?

Prewencyjnie należy kontrolować zęby i jamę ustną dwa razy do roku. Do dentysty powinni udać się rodzice z już małym dzieckiem, które posiada mleczne zęby. Specjalista wyjaśni, jak dziecko powinno czyścić zęby i zabezpieczy je lakierem. U stomatologa leczymy głównie próchnicę. To najczęstsza choroba bakteryjna zębów. Czasem tak zaawansowana, że należy przeprowadzić inwazyjne leczenie kanałowe. Lekarz wyczyści i usunie chore zęby, a następnie wstawi plombę. Stomatolog ortodonta leczy wady zgryzu, np. poprzez aparat ortodontyczny lub specjalne nakładki. U protetyka uzupełniamy ubytki zębów. Mogą to być pojedyncze braki lub nawet braki zębów w całej szczęce. Metod protetyczny jest wiele, np. implanty, korony, mosty, protezy. Chirurg stomatologiczny zajmuje się inwazyjnymi i skomplikowanymi zabiegami.

Stomatologia Szczecin


W Szczecinie jest wielu stomatologów, którzy są bardzo dobrymi lekarzami. Stomatologia Szczecin – kontakt do najlepszych specjalistów znajdziesz w Internecie. Warto zapoznać się z opiniami ich pacjentów.

Podsumowując, zawód stomatologa jest bardzo potrzebny każdemu człowiekowi. Od dziecięcych lat, kiedy wyjdą pierwsze zęby mleczne, aż po starsze lata, kiedy niezbędna jest proteza. Należy podkreślić, że trzeba dbać o zęby gdyż nieleczone są przyczyną wielu chorób. Zepsute zęby mogą także powodować kompleksy i niską samoocenę.

Najnowsze

diagnozowanie nowotworów

W jaki sposób onkolodzy diagnozują nowotwory?

Nowotwory stanowią poważne wyzwanie dla współczesnej medycyny, a ich diagnoza jest kluczowa dla skutecznego leczenia. Proces ten wymaga zaawansowanych technologii i specjalistycznej wiedzy lekarzy onkologów, którzy starannie analizują różnorodne czynniki, aby ustalić dokładną diagnozę. Wywiad i badanie Pierwszym etapem diagnostyki nowotworów jest szczegółowy wywiad medyczny, który odgrywa kluczową rolę w identyfikacji potencjalnych czynników ryzyka oraz […]

powstawanie zgryzu krzyżowego

Jak powstaje zgryz krzyżowy?

Zgryz krzyżowy, znany również jako zgryz krzyżowany, to jedna z najczęstszych wad zgryzu, która może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Zrozumienie tego, jak powstaje zgryz krzyżowy, jest kluczowe dla skutecznej diagnozy i leczenia tego schorzenia stomatologicznego. Anatomia zgryzu krzyżowego Zgryz krzyżowy może mieć swoje korzenie w różnych aspektach anatomii jamy ustnej. Jednym z głównych czynników […]